Με σούπερ Χόμαν η Σπαρτάκ

To πρώτο βήμα έκανε η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, η οποία στο πρώτο ματς των πλέι οφ της VTB League πήρε την εύκολη νίκη απέναντι στην Τριούμφ με 74-57 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η Σπαρτάκ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτσι στο τέλος του πρώτου μισού του ματς ήταν εκείνοι που είχαν το προβάδισμα με 33-35. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Σπαρτάκ πήρε και πάλι το προβάδισμα, αλλά “σφράγισε” τη νίκη της χάρη στο εξαιρετικό της τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο και είχε επιμέρους σκορ 22-9 και έτσι έφτασε στην επικράτηση με 74-57 και έκανε το 1-0.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο πρώην παίκτης του Αμαρουσίου, Τζάρεντ Χόμαν με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Στέφεν Μπερτ με 17 πόντους. Ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Ντόνι ΜακΓκραθ έμεινε στους έξι πόντους. Από την Τριούμφ ξεχώρισε ο Κάιλ Λάντρι με 16 πόντους.