Πέρασε η Λόκο και τώρα ΤΣΣΚΑ!

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ανέτρεψε το -5 με το οποίο βρέθηκε πίσω στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου και κάνοντας την αντεπίθεσή της στο δεύτερο μισό επικράτησε της Κράσνι Οκτιαμπρ με 89-73, έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της VTB League, εκεί που θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τις μηχανές του να δουλεύουν στο φουλ, μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά η Κράσνι ήταν μπροστά με 43-48. Στο δεύτερο μισό του ματς, η Λοκομοτίβ Κουμπάν έβαλε το πόδι της στο γκάζι και με επιθετικό ρυθμό κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 89-73 και το 2-0 στη σειρά. Πλέον η Λοκομοτίβ θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντέρικ Μπράουν με 17 πόντους και τον ακολούθησαν οι Κρούνοσλαβ Σίμον και Μάρκους Ουίλιαμς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Κράσνι πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουζίν με 21 πόντους.