Αποχαιρέτησε Τίτο και… πρωτάθλημα

Συγκίνηση για Βιλανόβα (video)

Η Μπαρτσελόνα αποχαιρέτησε τον Τίτο Βιλανόβα στο «Καμπ Νοου» αλλά αποχαιρέτησε και το πρωτάθλημα καθώς με τέρμα που δέχθηκε στις καθυστερήσεις έμεινε στο 2-2 με τη Χετάφε.

Ο Μέσι έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με γκολ στο 23ο λεπτό, αλλά λίγο αργότερα ο Λαφίτα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Κι ενώ ο Αλέξις στο 67′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα, ο Λαφίτα αποφάσισε να γίνει ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και να ισοφαρίσει στο 90+2′ «παγώνοντας» το γήπεδο και αφήνοντας ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης τίτλου της Μπαρτσελόνα.

Στους 85 βαθμούς πλέον οι Καταλανοί, την ώρα που η Ατλέτικο έχει τρεις περισσότερους και αγωνίζεται με την Λεβάντε την Κυριακή. Η Ρεάλ απ’ την άλλη είναι στους 82, με δύο παιχνίδια λιγότερα (σε σχέση με την Μπαρτσελόνα).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνι Άλβες, Μπάρτρα, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Αλέξις Σάντσες, Πέδρο, Μέσι.

ΧΕΤΑΦΕ: Ζούλιο Σέζαρ, Βαλέρα, Αλέξις, Ράφα, Σέρχιο Εσκουδέρο, Λασέν, Χουάν Ροντρίγκεθ, Λαφίτα, Σαράμπια, Σαμίρ, Αντριάν Κολούνγκα.