Στο Γιουρόπα Λιγκ η Αμπερντίν

Τη συμμετοχή της στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου εξασφάλισε και μαθηματικά η δεύτερη Αμπερντίν, παρά την ήττα με 5-2 από τη Σέλτικ, διότι η Νταντί Γιουνάιτεντ έμεινε στην ισοπαλία με την Ινβερνές.

Από δύο γκολ πέτυχαν για τη πρωταθλήτρια Σέλτικ η οποία κυνηγάει να ξεπεράσει τους 100 βαθμούς οι Μπράουν (25′,44′), Κόμμονς (69′, 87′) και ένα ο Στόουκς (53′). Οι ΜακΓκίν στο 28′ και Λόγκαν στο 56′ σκόραραν για τους ηττημένους.

Πολύ κοντά στο Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται και η Μάδεργουελ, καθώς μετά τη νίκη με 2-1 επί της Σεντ Τζόνστον δύσκολα θα χάσει την τρίτη θέση. Το σκορ άνοιξε ο Έινσγουρθ στο 21ο λεπτό και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους ο Μακέι έξι λεπτά αργότερα με τον ΜακΜάνους να πετυχαίνει στο 36′ το νικητήριο τέρμα.

Βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία έκανε η Σεντ Μίρεν, επικρατώντας 1-0 της Ρος Κάουντι με γκολ του Γουίλντ στο 79ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής (3η των play-offs):

Σάββατο

Σέλτικ – Αμπερντίν 5-2 (25′ και 44′ Σκοτ Μπράουν, 53′ Στόουκς, 69′ και 87′ Κόμονς / 28′ ΜακΓκιν, 56′ Λόγκαν)

Ινβερνές – Νταντί Γιουνάιτεντ 1-1 (7′ Κρίστι / 71′ Αλαγκί)

Μάδεργουελ – Σεντ Τζόνστοουν 2-1 (21′ Έινσγουορθ, 36′ ΜακΜάνους / 27′ ΜακΚάι)

Χιμπέρνιαν – Πάτρικ Θισλ 1-1 (88′ Στάντον / 8′ Ντούλαν)

Σεντ Μίρεν – Ρος Κάουντι 1-0 (79′ Γουάιλντι)