Τεράστιος βαθμός στο Ανοέτα η Γρανάδα

«Χρυσό» βαθμό πήρε η Γρανάδα στο «Ανοέτα» απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, καθώς με τον Ορέστη Καρνέζη βασικό απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο Σαν Σεμπαστιάν.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 54΄ όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Χοσέ Ρέσιο, αλλά δύο λεπτά αργότερα την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Μίκελ Γκονζάλες της Σοσιεδάδ.

Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ με τον Κάρλος Βέλα στο 77΄ και κρατούσαν άνετα τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όντιον Ιγκάλο ισοφάρισε (από θέση οφ σάιντ) εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών για το συγκρότημα του Λούκας Αλκαράθ.

Η Γρανάδα έφτασε στους 38 βαθμούς και απέχει τρεις από τη ζώνη του υποβιβασμού, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση στην πριμέρα ντιβιζιόν, ενώ η Σοσιεδάδ έχει 58 αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να φτάσει τη Σεβίλη (60) στην πέμπτη θέση.