Drama Queen! (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι δεν κατάφερε να κερδίσει και μένοντας στο 1-1 με τη Βαγιαδολίδ περιμένει… θαύμα για να παραμείνει εντός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Ο Σέρχιο Ράμος στο 35ο λεπτό με απίστευτη εκτέλεση φάουλ σκόραρε ξανά και άνοιξε το σκορ για τη «βασίλισσα». Από εκεί και πέρα όμως, κοίταξε πρωταρχικά την άμυνα της και όχι να πετύχει δεύτερο γκολ και αυτό φάνηκε από την αλλαγή του Αντσελότι ο οποίος στο δεύτερο μέρος πέρασε τον Μαρσέλο στη θέση του Μπενζεμά, αφήνοντας μοναδικό προωθημένο τον Μοράτα ο οποίος είχε αντικαταστήσει στο 9ο λεπτό τον τραυματία Ρονάλντο . Η Βαγιαδολίδ το εκμεταλλεύτηκε αυτό και έφτασε στην ισοφάριση όταν στο 86′ ο Οσόριο μετά από κόρνερ πήρε μία εντυπωσιακή κεφαλιά για να αποσπαστεί από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Με το αποτέλεσμα αυτό, αν Ατλέτικο και Μπαρτσελόνα νικήσουν στην προτελευταία αγωνιστική, τότε το μεταξύ τους ματς στο «Καμπ Νόου» την τελευταία αγωνιστική θα είναι τελικός για τον τίτλο (με νίκη το παίρνει η Μπαρτσελόνα, με ισοπαλία και νίκη το παίρνει η Ατλέτικο).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Χάιμε, Ρουκάβινα, Μαρκ Βαλιέντε, Μίτροβιτς, Πένια, Ρούμπιο, Πέρεζ (82’ Μπαράχα), Γιεφρέν (73’ Οσόριο), Όσκαρ (64’ Λάρσον), Μπέργκντιχ, Χάβι Γκέρα.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Νάτσο, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Κοεντράο, Μόντριτς, Τσάμπι Αλόνσο, Ίθκο (73’ Ιγιαραμέντι), Ντι Μαρία, Μπενζεμά (77’ Μαρσέλο), Κριστιάνο Ρονάλντο (8’ Μοράτα).