Με διπλό το 3-1 η Μακάμπι

Η Μακάμπι πέρασε από την έδρα της Γκιλμπόα/Γκαλίλ με το εμφατικό 64-95, έκανε το 3-1 στη σειρά και εξασφάλισε την θέση της στην επόμενη φάση των πλέι οφ και πλέον ετοιμάζει τις βαλίτσες της για το φάιναλ φορ του Μιλάνου.

Η Μακάμπι δεν πέρασε και πολύ εύκολα κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο σκορ. Όμως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ξέσπασπαν μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με σαρωτική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στη νίκη με 64-95. Η Μακάμπι έκανε το 3-1 στη σειρά και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των πλέι οφ και πλέον ετοιμάζεται για το φάιναλ φορ του Μιλάνου.

Πρώτος σκόρερ για την Μακάμπι ήταν ο Άλεξ Τάιους με 18 πόντους και επτά ριμπάουντ και τον ακολούθησαν οι Μπλου και Τζάκσον με 17 πόντους.