Άλλος για την άνοδο;

«Φωτιά» πήρε η κορυφή της βαθμολογίας των play offs της Football League. Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής Ψαχνών επέστρεψαν στις νίκες και αναρριχήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ισοβαθμώντας στους 17 με τη Νίκη Βόλου, η οποία όμως έχει και ματς λιγότερο.

Οι “ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν σε περίπατο την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Αιγινιακό για την 19η αγωνιστική και “καθάρισαν” τη νίκη με 4-0 στο πρώτο ημίωρο. Μόλις στο 14′ ο Νικολιάς άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλούς και στο 28′ ο Ιωάννου “έγραψε” το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Μπρέσκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Τον… χορό των γκολ για τον Ολυμπιακό ολοκλήρωσε στο 89′ ο Κολημήτρας.

Στα Ψαχνά, ο τοπικός Ηρακλής δυσκολεύτηκε μόνο για έναν ημίχρονο κόντρα στον Φωστήρα. Το 0-0 παρέμεινε στο πρώτο μέρος και τη λύση έδωσε ο Κρητικός με γκολ δύο λεπτά μετά από το πρώτο σφύριγμα στην επανάληψη. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μπουμάλ σκόραρε και “σφράγισε” την πολύτιμη νίκη για τον Ηρακλή.

Η αυλαία της 10ης αγωνιστικής των play offs θα πέσει με τις αναμετρήσεις Κέρκυρα-Νίκη Βόλου και Ηρακλής-Χανιά στις 19:30.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Ηρακλής Ψαχνών – Αιγινιακός 2-0 (47′ Κρητικός, 60′ Μπουμάλ)
Ολυμπιακός Βόλου – Φωστήρας 4-0 (14′ Νικολιάς, 28′ Ιωάννου, 30′ Μπρέσκα, 89′ Κολημήτρας)