Στο 2-0 οι «αιώνιοι» (πανόραμα)

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έκαναν το 2-0 απέναντι σε Πανιώνιο και ΠΑΟΚ αντίστοιχα, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι σαρωτικοί σε αντίθεση με τους «πράσινους» που δυσκολεύτηκαν πολύ και πάλι.

Ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι σαρωτικός απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ο Πανιώνιος ήταν περισσότερο ανταγωνιστικός τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μετά ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε στο άνετο 2-0 και τη νίκη με 84-58. Η σειρά μεταφέρεται στην Νέα Σμύρνη, με το τρίτο ματς να γίνεται την Δευτέρα (19/05, 18:00).

Στο ΟΑΚΑ τα πράγματα κύλησαν όπως και στο ματς της Τρίτης (13/05). Ο ΠΑΟΚ ήταν σκληρός, ανταγωνιστικός και είχε το προβάδισμα στο πρώτο μισό του ματς, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά στην τρίτη περίοδο και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων να φτάνει στη νίκη με 83-77.