Στα ημιτελικά ο Ναδάλ

Ο Ράφα Ναδάλ αντιμετώπιζε τον Άντι Μάρεϊ με έπαθλο το εισιτήριο του ημιτελικού στο master της Ρώμης.

Ο Ισπανός πήρε δύσκολα τη νίκη-πρόκριση με 3-0 σετ και 1-6, 6-3 , 7-5 σε 2 ώρες και 40 λεπτά. Ο Μάρεϊ μπήκε στον αγώνα τόσο δυνατά που έφτασε αρκέτα εύκολα το 1-0. Ο Ισπανός τεννίστας ήταν κακός. Έκανε έυκολα το λάθος, ενώ το σερβίς του δεν ήταν καλό. Έτσι έδωσε το περιθώριο στον Βρετανό να κάνει το 1-0 και μάλιστα στο τερέν που δεν είναι το αγαπημένο του.

Ο Ναδάλ στο δεύτερο σετ μεταμορφώθηκε. Βελτίωσε το σερβίς του, σταμάτησε τα αβίαστα λάθη και πήρε το δεύτερο σετ με 6-3. Πίεσε τον αντίπαλο του, ο οποίος ήταν εκείνος που έκανε πλέον λάθη. Έτσι όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο σετ.

Ο Ναδάλ και πάλι ήταν καλός, αλλά αυτή τη φορά ο Μάρεϊ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το break. Το ίδιο ακριβώς έκανε και ο Ισπανός όμως. Break στο break και δύσκολη επικράτηση με 7-5 και 2-1 σετ. Έτσι ο Ράφα θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον ημιτελικό, με φόντο τον τελικό και την κούπα.