Τρίτος ο ΠΑΟΚ, που πήρε το… θρίλερ!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην ρωσική “ρουλέτα” των βολών, αλλά και ένα καθοριστικό κλέψιμο και τρίποντο του Ντι Τζέι Κούπερ, 43 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, ο ΠΑΟΚ  επικράτησε του Πανιωνίου με 80-84, έκανε το 3-1 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα!

Eντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση του Πανιωνίου στο τέταρτο ματς της σειράς απέναντι στον ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να τρέχουν ένα σερί 7-0 και να παίρνουν προβάδισμα με 1-7 στο τρίτο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και παίρνοντας πόντους απο τους Λάνγκφορντ και Κάρτερ βρέθηκαν στα μισά της περιόδου να είναι μπροστά με 3-12! Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και αυτό χάρη στον Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος πήρε τους γηπεδούχους στην πλάτη του και με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 10-14! Ο Πανιώνιος, όμως είχε πάρει φόρα, το ίδιο και οι Ντούβνιακ και Μίλμπουρν και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους εννέα πόντους και το 12-21 στο όγδοο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με αιχμή του δόρατος τον Πέιν να μειώσει σε 20-24, αλλά το τρίποντο του Ντούβνιακ έγραψε το 20-27, με το οποίο ήταν μπροστά ο Πανιώνιος στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε μπει αποφασισμένος να μειώσει το σκορ. Όπερ και εγένετο με τους Τσαϊρέλη και Δέδα να κουβαλούν τον “δικέφαλο” και να μειώνουν την διαφορά σε απόσταση αναπνοής και το 27-29 στο 14ο λεπτό. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με πεντε σερί πόντους, έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 33-31 στο 16ο λεπτό και το ματς πήρε “φωτιά”… Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, με τον Ντούβνιακ να δίνει ανάσες στον Πανιώνιο και τον Δέδα με ένα τρίποντο και δύο εύστοχες βολές να ανεβάζει την διαφορά του ΠΑΟΚ στους πέντε πόντους και το 40-35, ένα λεπτό πριν τελειώσει το πρώτο μισό του ματς. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκαν μπροστά με 43-37, αλλά με ένα καλάθι του Σίμτσακ και ένα buzzer beater του ΜακΚόλουμ (που ήταν και οι δύο πρώτοι πόντοι που σημείωσε στο ματς) ο Πανιώνιος μείωσε σε 43-41!

Mε το “καλημέρα” της τρίτης περιόδου, ο Κάρτερ έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Πανιώνιο με τρίποντο και το 43-44. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Πέιν και Χαραλαμπίδη και πηρε “αέρα” πέντε πόντων και το 49-44. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ενα μικρό δικό τους σερί 4-0 και μείωσαν σε απόσταση αναπνοής και το 49-48 στο 24ο λεπτό. Οι δύο μονομάχοι συνέχισαν την σκληρή τους μάχης και βρέθηκαν να είναι ισόπαλοι με 56-56, αλλά ο Πέιν μοίρασε “πόνο” και ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 6-0 πήρε προβάδισμα με 62-56! Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου απάντησαν με ένα σερί 4-0 και έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσαν σε 62-60.

Χέρι-χέρι πήγαιναν ΠΑΟΚ και Πανιώνιος στην τελευταία περίοδο, με το σκορ στο 34ο λεπτό να είναι 64-64. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 68-64, για να απαντήσει ο Κάρτερ με τρίποντο και να μειώσει σε 68-67 στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης σε εκεί το σημείο “μίλησε” και με τρίποντο έγραψε το 71-67, με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει σε 71-71 στο 37ο λεπτό και λίγο αργότερα να περνάει μπροστά με 71-73! Ο Πανιώνιος ένα λεπτό πριν από το συγκλονιστικό φινάλλε είχε προβάδισμα με 74-77, έπειτα από δίποντο του Ντούβνιακ. Ο Ντι Τζέι Κούπερ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ντέρμπι, μιας και έκλεψε την μπάλα από τον Κάρτερ και εκτέλεσε για τρεις πόντους, ευστοχώντας και γράφοντας το 78-77, 43 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ντούβνιακ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πάνω στον Πέιν και ο Μαργαρίτης έδωσε “αέρα” τριών πόντων στους γηπεδούχους και το 80-77! Ο Κάρτερ με 2/2 βολές, 15 δεύτερα πριν από το φινάλε μείωσε σε 80-79. Ο Χαραλαμπίδης ήταν εύστοχος από τις βολές, γράφοντας το 82-79. Ο ΜακΚόλουμ έβαλε την μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και έγραψε το 82-80. Ο Χαραλαμπίδης ήταν και πάλι εύστοχος και ουσιαστικά “σφράγισε” τη νίκη του ΠΑΟΚ με το ταμπλό να δείχνει 84-80. O ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 84-80 και έτσι έκανε το 3-1 στη σειρά και κατέκτησε την τρίτη θέση του πρωταθλήματος, αφήνοντας τον Πανιώνιο τέταρτο.

Δεκάλεπτα: 20-27, 43-41, 62-60, 84-80
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 15 (1), Κούπερ 8 (1), Χαραλαμπίδης 25 (2τρ, 17/17β), Τσόχλας 5, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 10 (2), Καλλές 1, Μπόγρης, Κασελάκης 5 (1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 13, Ντούβνιακ 18 (1), Κάρτερ 12 (2), Μίλμπουρν 7, Αθανασούλας 2, Μπατής 2, Λάνγκφορντ 16 (1), Μισέλ, Σίμτσακ 10, Σαλούστρος.