ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 5 ΙΟΥΝΙΟΥ (vd)

Τα 11 γκολ στο τρομερό 6-5 της Βραζιλίας επί της Πολωνίας το 1938 κλέβουν την παράσταση στο ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ της 5ης Ιουνίου. Πρωταγωνιστές ο εικονιζόμενος Λεονίντας (τρία γκολ) και ο Βιλιμόφσκι (τέσσερα εκείνος).

1938

Νοκ άουτ αναμετρήσεις στον πρώτο γύρο για να αναδειχθούν οι οκτώ της προημιτελικής φάσης. Ανάμεσα τους το εκπληκτικό 6-5 της Βραζιλίας με την Πολωνία, το δεύτερο μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία της διοργάνωσης σε σύνολο τερμάτων και από τις δύο ομάδες.

Τα αποτελέσματα:

Bραζιλία-Πολωνία 6-5: Τρελό ματς στο Λα Μενό του Στρασβούργου. Τελείωσε ισόπαλο 4-4 στο 90λεπτο (η Πολωνία ισοφάρισε στο 89’) και ακολούθησε ημίωρη παράταση. Πρωταγωνιστής από πλευράς Βραζιλιάνων ο περίφημος Λεονίντας (πέτυχε τα τρία από τα έξι γκολ και τα δύο της παράτασης) και από Πολωνίας ο Ερνστ
Βιλιμόφσκι, σκόρερ τεσσάρων γκολ!

Κούβα-Ρουμανία 3-3: Δραματική αναμέτρηση στην Τουλούζ. Οι Κουβανοί έκαναν το 2-1 στο 87’, οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν στο 88’, το ματς πήγε στην παράταση, η Κούβα πήρε και πάλι προβάδισμα, η Ρουμανία ανταπέδωσε εκ νέου και τελικά θα χρειαζόταν ένα δεύτερο παιχνίδι τέσσερις μέρες αργότερα όπως θα δούμε στη συνέχεια.

Τσεχοσλοβακία-Ολλανδία 3-0: Στην παράταση κρίθηκε το ματς στην Χάβρη μετά από ισοπαλία χωρίς γκολ στο 90λεπτο.

Γαλλία-Βέλγιο 3-1: Στην ιστορική έδρα των τρικολόρ το Κολόμπ των Παρισίων έγινε το ματς.

Ουγγαρία-Ολλανδικές Αντίλες 6-0: Περίπατος των Μαγιάρων στην Ρεμς επί των Ολλανδικών Αντιλών (η σημερινή Ινδονησία).

Ιταλία-Νορβηγία 2-1: Άλλο ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση στην Μασσαλία.

1986
Ισόπαλα με το ίδιο σκορ (1-1) και τα τρία ματς της ημέρας στο Μεξικό.

Γαλλία-Σοβ.Ενωση 1-1: Ο Βασίλι Ρατς έβαλε μπροστά τους Σοβιετικούς στην Λεόν και ο Λουίς Φερνάντεζ ισοφάρισε.

Ιταλία-Αργεντινή 1-1: Ο Αλεσάντρο Αλτομπέλι με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 7’ και ο Ντιέγκο Μαραντόνα ανταπέδωσε στο 34’ στην Πουέμπλα.

Ν.Κορέα-Βουλγαρία 1-1: Προηγήθηκαν οι Βούλγαροι με τον Γκέτοφ και ο Κιμ Γιονγκ Μπο σκόραρε για την Κορέα.

2002

Γερμανία-Ιρλανδία 1-1: Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρόμπι Κιν ισοφάρισε για την Ιρλανδία το γκολ του Μίροσλαβ Κλόζε που είχε δώσει το προβάδισμα στην Γερμανία στο 19΄.

Ρωσία-Τυνησία 2-0: Σε ένα πεντάλεπτο κρίθηκαν τα πάντα με τα γκολ των Τίτοφ στο 59’ και Καρπίν με πέναλτι στο 64’.
ΗΠΑ-Πορτογαλία 3-2: Υπεραισιόδοξοι οι Πορτογάλοι προσγείωθηκαν ανώμαλα στην Σουόν όπου βρέθηκαν να
χάνουν με 3-0 στο 36ο λεπτό!