Δύσκολο 2-0 για την Ρεάλ!

H Ρεάλ Μαδρίτης για δεύτερο σερί ματς δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μάλαγα αλλά τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με το αγχωτικό 89-87 και να κάνει το 2-0 στην ημιτελική φάση των ισπανικών πλέι οφ.

Η Μάλαγα κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 22-26, με την Ρεάλ να κάνει την αντεπίθεσή της αλλά και πάλι η Μάλαγα ήταν εκείνη που μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά εξακολουθούσε να έχει προβάδισμα. Μετά την ανάπαυλα όμως, η Ρεάλ άρχισε να ανεβάζει «στροφές» και χάρη σε καλάθι του Ρέγιες στο 29’ ισοφάρισε σε 63-63.Από εκεί κι έπειτα, ο αρχηγός της «βασίλισσας» βρήκε συμπαραστάτες τους Ρούντι, Κάρολ και Γιούλ παρά την πίεση της Μάλαγα. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Ουρτασούν με τρίποντο μείωσε σε 87-86 για την Μάλαγα αλλά η Ρεάλ δεν έχασε τον έλεγχο και τελικά έφτασε στη νίκη με 89-87.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Σέρχιο Γιούλ με 17 πόντους. Για την Μάλαγα ξεχώρισαν ο Τζέισον Γκρέιντζερ και Φραν Βάσκεθ με 18 πόντους ο καθένας.