Σαρωτική Βαλένθια ισοφάρισε την Μπάρτσα!

Η Βαλένθια έκανε πάρτι μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και ανάγκασε την Μπαρτσελόνα σε βαριά ήττα με 63-81 και έτσι ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος σε 2-2.

Η Βαλένθια έδειξε από το πρώτο δεκάλεπτο έτοιμη να επαναλάβει τον θρίαμβο του τρίτου ματς και προηγήθηκε με 16-20. Οι «νυχτερίδες» έβαλαν τα θεμέλια της νίκης του στην δεύτερη περίοδο, οπότε με ατσαλένια άμυνα έκλεισαν τους διαδρόμους για την Μπαρτσελόνα και στο 20ο λεπτό ήταν μπροστά με 25-37! Από εκεί και πέρα η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 20 πόντους και το 41-61, με την Βαλένθια παρά την πίεση της Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο να φτάνει στην άνετη νίκη με 63-81 και να ισοφαρίζει σε 2-2!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σαμ Βαν Ρόσον με 17 πόντους και τον ακολούθησαν ο πρώην «πράσινος» Ρομέιν Σάτο με 15 και Τζάστιν Ντόλεμαν με 14 πόντους. Από την Μπαρτσελόνα, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο πάλευε μόνος του με 18 πόντους. Ο Κώστας Παπανικολάου ολοκλήρωσε το ματς με εννέα πόντους και τρία ριμπάουντ.