ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 24 ΙΟΥΝΙΟΥ (vd)

Ημέρα της Βραζιλίας η 24η Ιουνίου στα Μουντιάλ καθώς σε αυτή την ημέρα άρχισε το Μουντιάλ του 1950, πήρε πρόκριση για τον τελικό του 1958, νίκησε στον μικρό τελικό του 1978 και επικράτησε 3-0 του Καμερούν το 1994. Το δίχως άλλο η κακή στιγμή του Φρανκ Ράϊκαρντ το 1990 (έφτυσε τον Φέλερ), το γεγονός της ημέρας.

1950

Πρεμιέρα του τέταρτου παγκοσμίου κυπέλλου. Στο Μαρακανά η Βραζιλία παρουσία 81.649 θεατών (τόσα ήταν τα εισιτήρια για την ακρίβεια), συνέτριψε το Μεξικό με 4-0. Ο Μάρκες Αντεμίρ άνοιξε και έκλεισε το σκορ και ενδιάμεσα σκόραραν οι Ζαίρ και Μπαλτάζαρ.

1958

Ημιτελικοί στο Σουηδικό Μουντιάλ. Ο Πελέ κάνει την πρώτη του κορυφαία εμφάνιση και με τα τρία γκολ οδηγεί την Βραζιλία σε θρίαμβο επί της Γαλλίας με 5-2. Στον άλλο ημιτελικό αν και δέχθηκε πρώτη γκολ η Σουηδία

1978

Μικρός τελικός στο Μονουμεντάλ του Μπουένος Αϋρες. Η Ιταλία άνοιξε το σκορ με τον Φράνκο Καούζιο στο 38’ αλλά η Βραζιλία ήταν η νικήτρια με γκολ των Νελίνιο και Ντιρσέου.

1982
Tσεχοσλοβακία και Γαλλία αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο Βαγιαδολίδ ενώ η Γιουγκοσλαβία με πέναλτι του Πέτροβιτς στο 87’ έκαμψε την αντίσταση των μαχητών της Ονδούρα.

1990

Δραματικό ματς στο Μιλάνο με την Γερμανία να νικά την Ολλανδία με 2-1. Κλίνσμαν και Μπρέμε έβαλαν μπροστά τους Γερμανούς πριν μειώσει με πέναλτι ο Κούμαν στο 89΄. Το χαιτλάιτ του αγώνα το φτύσιμο (κυριολεκτικά) του Ράικαρντ στον Φέλερ που στοίχησε την αποβολή και των δύο μετά από καυγά στο 22’.

1994

Μία ακόμη νίκη της Βραζιλίας αυτή την ημέρα (3-0 το Καμερούν με γκολ των Ρομάριο, Μάρσιο Σάντος και Μπεμπέτο στο Πάλο Άλτο). Στο Ορλάντο, το Μεξικό νίκησε 2-1 την Ιρλανδία ενώ στο Σίλβερντομ η Σουηδία με ανατροπή επικράτησε 3-1 της Ρωσίας.

1998

Η Γαλλία συνέχισε την επέλαση της για την κούπα νικώντας 2-1 την Δανία στο Ζερλάν της Λιόν. Η Παραγουάη επικράτησε 3-1 της Νιγηρίας ενώ η Νότιος Αφρική ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων την Σαουδική Αραβία (2-2) στο Μπορντό.

2006

Με δύο γκολ του Λούκας Ποντόλσκι η Γερμανία απέκλεισε την Σουηδία στη φάση των «16» ενώ μετά από μάχη που κρίθηκε στην παράταση η Αργεντινή έκαμψε την αντίσταση του Μεξικού με 2-1 με τον Μάξι Ροντρίγκεζ να σημειώνει το νικητήριο γκολ.

2010

Η Σλοβακία ολοκληρώνει το Ιταλικό μαρτύριο και με την νίκη της 3-2 την αποκλείει από την φάση των ομίλων. Σε άλλους αγώνες: Παραγουάη-Νέα Ζηλανδία 0-0, Ιαπωνία-Δανία 3-1, Ολλανδία-Καμερούν 2-1.