Πρωταθλήτρια η Μιλάνο μετά από 18 χρόνια!

Mετά από 18 ολόκληρα «άγονα» χρόνια, η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε στην κορυφή! Η Μιλάνο επικράτησε της Σιένα με 74-67, έκανε το 4-3 στη σειρά και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ιταλία!
Η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο βασίστηκε στην καλή της άμυνα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου του έβδομου και τελευταίου ιταλικού τελικού είχε προβάδισμα απέναντι στην Σιένα με 19-9. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν να κυριαρχούν και στην δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 και το 36-29. Στην τρίτη περίοδο, είχε έρθει η ώρα η Σιένα να κάνει την αντεπίθεσή της. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την άμυνά τους και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-25, πήραν κεφάλι στο σκορ με 48-54! Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό ανατράπηκε και πάλι! Η Μιλάνο ξεκίνησε να ψαλιδίζει την διαφορά και όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά στο 38ο λεπτό ήταν μπροστά με 66-62! H Mιλάνο έφτασε στη νίκη με 74-67 και κατέκτησε έτσι το 26ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Αντίθετα η Σιένα αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι την πρώτη κατηγορία, καθώς η ιταλική ομάδα λόγων οικονομικών προβλημάτων από την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην τέταρτη τη τάξει κατηγορία.
Πρωταγωνιστής για την νέα πρωταθλήτρια Μιλάνο, ήταν ο Αλεσάντρο Τζέντιλε με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Νίκολο Μέλι με 11 πόντους. Από την Σιένα ξεχώρισαν οι Ερικ Γκριν και Μαρκίζ Χάινς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Οθέλο Χάντερ που βρίσκεται στο στόχαστρο του Ολυμπιακού είχε εννέα πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 19-9, 36-29, 48-54, 74-67.
ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Τζεντίλε 18, Μέλι 11 (1), Τζέρελς 8 (2), Μος 7 (1), Χάκετ 7 (1), Κανγκούρ, Τσερέλα 2, Ουάλας, Σάμουελς 6, Λαουάλ 6, Λάνγκφορντ 9.
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι): Γκριν 15 (1), Χέινζ 14 (2), Χάντερ 9, Βιτζιάνο 5 (1), Τζάνινγκ 7 (1), Κάρτερ 13 (2), Ορτνερ 2, Ρες, Νέλσον 2.