Ανάκαμψη για Ροβανιέμι ενόψει Αστέρα

Η Ροβανιέμι, αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης στα προκριματικά του Europa League, επικράτησε 2-0 της Χόνκα για το φιλανδικό πρωτάθλημα, 11 ημέρες πριν από την μεταξύ τους αναμέτρηση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο και έληξε χωρίς τέρματα. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σάαρινεν και εκεί τα δεδομένα άλλαξαν, καθώς η Ροβανιέμι κέρδισε πέναλτι. Ο Κόκο ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής «κλείδωσε» το τρίποντο στο 66ο λεπτό.

Η αντίπαλος της ελληνικής ομάδας παρά τη νίκη παρέμεινε στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας και κοντά στον υποβιβασμό, όπως πλέον κοντά της βρίσκεται και η Χόνκα.