Με το… αριστερό στο Ευρωμπάσκετ οι Νέοι

Η Εθνική ομάδα πάλεψε αλλά στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ των Νέων προδόθηκε από την άμυνά της, της στοίχισε η απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου και έτσι ηττήθηκε από την Λιθουανία με 65-73 για τον Α’ όμιλο της διοργάνωσης.

Nωχελικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας Νέων, που παρατάχθηκε στο παρκέ δίχως τον τραυματία Ιωάννη Παπαπέτου, απέναντι στην Λιθουανία. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν μόλις μετά από ένα λεπτό να προηγούνται με 0-5. Η Εθνική αντέδρασε, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τον Δημήτρη Αγραβάνη και μείωσε σε 8-10 στο τρίτο λεπτό. Η Λιθουανία συνέχισε να έχει ένα ισχνό προβάδισμα, αλλά στα μισά της περιόδου ο Μιχάλη Λιάπης έβαλε μπροστά για πρώτη φορά την Εθνική με 15-13. Οι Λιθουανοί πίεσαν, πήραν εκ νέου το προβάδισμα αλλά οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 23-22.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά με την ελληνική να είναι εκείνη που «λαβώθηκε» καθώς μόλις στο 11ο λεπτό ο Γιώργος Διαμαντάκος χρεώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ, κάτι που άλλαξε της ισορροπίες. Η Λιθουανία βρέθηκε πίσω με 29-26, αλλά με ένα σερί 7-0 πήρε κεφάλι με 29-33 στο 16ο λεπτό. Η ελληνική ομάδα είχε χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να ευστοχεί στο τρίτο μόλις τρίποντο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος και να μειώνει σε 34-35, με τον Λεκαβίτσιους να απαντά αμέσως για το 34-38, σκορ με το οποίο η Λιθουανία πήγε στα αποδυτήρια.

Φουριόζα επέστρεψε στο παρκέ μετά την ανάπαυλα η Λιθουανία που τρέχοντας ένα σερί 6-0 ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και το 34-44 στο 22ο λεπτό. Η Εθνική αντέδρασε, βρήκε κάποιες λύσεις και μείωσε σε 42-46, αλλά η Λιθουανία κάθε φορά έβρισκε τον τρόπο να αντιδρά και να διατηρεί την διαφορά της, η οποία στο 28ο λεπτό ήταν στους 7 πόντους και το 47-54. Η Εθνική σε εκείνο το σημείο έκανε την αντεπίθεσή της με τον Μιχάλη Καμπερίδη να δίνει το έναυσμα με τρίποντο και τον εξαιρετικό Λευτέρη Μποχωρίδη να μειώνει σε 52-54 στο 29ο λεπτό. Η Λιθουνία με ένα μικρό ξέσπασμα έκλεισε την 3η περίοδο έχοντας διαφορά επτά πόντων και το 52-59.

Η ελληνική ομάδα μείωσε στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου με 55-59, αλλά η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των διεθνών και πήρε προβάδισμα με 55-66 στο 33ο λεπτό! Η Ελλάδα αντέδρασε με ένα σερί 6-0, με τον Γιώργο Διαμαντάκο να μειώνει στους πέντε πόντους και το 61-66 στα μισά του δεκαλέπτου. Δυο λεπτά πριν από το φινάλε το σκορ ήταν 61-68 υπέρ των Λιθουανών. Στο 39ο λεπτό η Λιθουανία έδειχνε να… κλειδώνει τη νίκη της μιας και ήταν μπροστά με 61-70. Η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους και το 65-72, 20 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.  Η ήττα ήρθε για την Εθνική ομάδα με 65-73.

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Ντραγκόγιεβιτς (Μαυροβούνιο), Χρούσα (Τσεχία)
Δεκάλεπτα: 23-22, 34-38, 52-59, 65-73
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 20 (3ρ, 4α), Λιάπης 6 (4α), Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου, Σιόλογκας 7, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 11, Αγραβάνης 7 (7ρ), Διαμαντάκος 11 (7ρ), Μαραγκός 3
Λιθουανία (Μασιούλις): Ζαλάλις, Ταμούλις 15, Κουμπίλιους 3, Γκιντβάινις 11, Λεκαβίτσιους 3, Ντίμσα 9, Στασέλις, Γιανκάιτις 12, Κεστίνιν 2, Γκριγκόνις 10, Γκριτσιούνας 2, Ταρόλις 6