Το ντέρμπι στην Μεγάλη Βρετανία!

Με δύο βολές του Μπέντζαμιν Λόουσον η Μεγάλη Βρετανία ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι απέναντι στην Λετονία με 64-62 για τον Α’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ των Νέων στον οποίο μετέχει και η Εθνική ομάδα.

Η Μεγάλη Βρετανία ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 25-17. Στην δεύτερη περίοδο όμως, η Λετονία έκλεισε την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 7-16 και έτσι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας εκείνη το προβάδισμα με 32-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λετονία έδειχνε να ελέγχει το ματς και στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 44-51, αλλά η Μεγάλη Βρετανία έκανε την αντεπίθεσή της στο τέλος. Λυτρωτής της Μεγάλης Βρετανίας ήταν ο Λόουσον καθώς με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 64-62 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.