ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 12 ΙΟΥΛΙΟΥ (vd)

1966

Ξεκινάει η δις παγκόσμια πρωταθλήτρια Βραζιλία για να γίνει η πρώτη ομάδα που θα κατακτούσε για Τρίτη συνεχόμενη φορά το τρόπαιο. Στο Γκούντισον Παρκ που ορίστηκε μόνιμη έδρα της στη φάση των ομίλων νικά 2-0 την Βουλγαρία με γκολ των Πελέ και Γκαρίντσα (και τα δύο με απ’ ευθείας φάουλ). Σε άλλους αγώνες η Γερμανία στο Χίλσμπορο συντρίβει την Ελβετία με 5-0 με τους Μπεκενμπάουερ και Χάλερ να πετυχαίνουν από δύο γκολ ενώ στο Μίντλεσμπρο η Σοβιετική Ένωση επικρατεί 3-0 της Βορείου Κορέας.

1998

Η Γαλλία ανεβαίνει και εκείνη στον θρόνο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας. Στο Σεντ Ντενί νικά 3-0 την Βραζιλία σκοράροντας στις καθυστερήσεις και των δύο ημιχρόνων. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζινεντίν Ζιντάν που πέτυχε το πρώτο γκολ στο 27’ και το δεύτερο στο 45+1 ενώ στο 90+3 έκλεισε το σκορ ο Πετί.