Νίκες για Τσεχία και Μαυροβούνιο

Η Τσεχία επικράτησε άνετα της Σουηδίας με 58-81, ενώ το Μαυροβούνιο είχε εξίσου εύκολο έργο απέναντι στην Ουγγαρία την οποία και νίκησε με 59-70, για τις θέσεις 17-20 στο Ευρωμπάσκετ των Νέων.

Το Μαυροβούνιο νίκησε με 70-59 την Ουγγαρία στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο σε παιχνίδι κατάταξης (θέσεις 17-20). Οι νικητές αντιμετωπίζουν τη Κυριακή τη Τσεχία για τη προνομιούχο θέση (17η) που σημαίνει και παραμονή στην Α Κατηγορία των Νέων Ανδρών. Οι ηττημένοι από τη πλευρά τους υποβιβάζονται στη Β Κατηγορία.
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ούγγροι αφού έχαναν σε όλο το πρώτο ημίχρονο ανέκαμψαν και προηγήθηκαν (41-38 στο 24΄). Από εκείνο το σημείο όμως το Μαυροβούνιο πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε σχεδόν άνετα στη νίκη με 70-59.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 59-70
Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Βινάσι (Ρουμανία),
Δεκάλεπτα: 14-23, 32-35, 45-51, 59-70
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Μπαζό 8(1), Μπαν 4, Σίνκοβιτς 3(1), Μπακ 4, Περλ 13(1), Τσακβάρι 4, Τόροκ 1, Μπόγκναρ 16(1), Μόλναρ 6, Γκαραμβολγι.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Τζούροβιτς 4, Ραΐτσεβιτς, Μρντακ 4, Ζίζιτς 7, Βούσοβιτς 12(1), Βρμπίτσα 9(1), Μίκοβιτς 14(2), Κοβάτσεβιτς 16(3), Πάγιοβιτς 3, Ντράσκοβιτς 2.

Η Τσεχία επικράτησε της Σουηδίας με 81-58 στα «Δύο Αοράκια» σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17-20 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών. Οι νικητές θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στην Α’ Κατηγορία το Σάββατο απέναντι στο Μαυροβούνιο. Η Σουηδία υποβιβάζεται στη Β’ Κατηγορία, όπως και η Ουγγαρία. Η Σουηδία είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου φτάνοντας στο 31-20, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Τσεχία, που ισοφάρισε μέχρι το ημίχρονο και κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος.

ΣΟΥΗΔΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ 58-81
Διαιτητές: Χιμένεθ Τρουχίγιο (Ισπανία), Πέτεκ (Σλοβενία), Ράιτερ (Γερμανία).
Δεκάλεπτα: 27-18, 41-41, 50-64, 58-81.
Σουηδία (Χάνσον): Κόβατσεκ, Σίμπεργκ 3 (1), Σπάιρς 4, Λίντστρεμ 15 (1), Ντάβιτ 9, Ράμστεντ 11, Λέφτμπεργκ 5, Ελίασον 4, Ισμαΐλι 2, Λάρσον 7.
Τσεχία (Μάρκο): Πούμπρλα, Κούριλ 7, Χολέβα, Φεστρ 24 (4), Σούκαλ 6 (2), Σλέχτα, Κρίβανεκ 5, Σλάνινα 21, Πέτερκα 21.