Νίκησε η Εφήβων, με Ιταλία στους «οκτώ»

Η Εθνική Εφήβων με πολύ καλή άμυνα και τους Τσαλμπούρη, Σταμάτη και Παπαγιάννη σε πολύ καλή μέρα νίκησε το Μαυροβούνιο (72-57) και τερμάτισε στην τρίτη θέση του έκτου ομίλου της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.
Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει μεθαύριο Παρασκευή (1/8, 2 μ.μ.) την Ιταλία, που τερμάτισε στην δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου, σε νοκ άουτ αγώνα στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η «Σκουάντρα Ατζούρα» ηττήθηκε σήμερα από την Κροατία με 81-65 στο ντέρμπι του πέμπτου ομίλου για την πρώτη θέση.
Η σημερινή νίκη ήταν η πιο εύκολη της Εθνική Εφήβων μέχρι τώρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τουρκίας. Η ελληνική ομάδα απέκτησε τον έλεγχο του ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και 3’ και 28’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (35-15).
Το Μαυροβούνιο προσπάθησε στην συνέχεια να… επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 48-41 τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά η Εθνική Εφήβων διατήρησε την ψυχραιμία της και δεν απειλήθηκε έως το τέλος της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-41, 43-57, 57-72.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Άντελιτς 2, Γέλοβατς, Τσβόροβιτς, Κριβοκάπιτς 3, Ραντούνοβιτς 4, Χατζιμπέγκοβιτς 3 (1), Πόποβιτς 17 (1), Μπάτσοβιτς 14 (1), Νίκολιτς 3, Ίλιτς 6 (1), Ντόζιτς 5 (1), Κνέζεβιτς.  ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 3 (1), Κώττας 4, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9, Μουράτος 2, Τσαλμπούρης 16 (4), Μπιλλής 2, Σταμάτης 15, Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 15 (3).