Ανατροπή και φουλ για πρόκριση!

Με το… ένα πόδι στις οχτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης βρίσκεται η Εθνική ομάδα βόλεϊ Νεανίδων μετά την μεγάλη της νίκη με 3-1 (21-25, 25-10, 25-18, 25-21) επί της Τσεχίας στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται σε Φινλανδία και Εσθονία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρά την απώλεια του 1ου σετ, έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και διαχειρίστηκε άψογα τα υπόλοιπα τρία σετ κερδίζοντας καθαρά την Τσεχία, παίρνοντας «εκδίκηση» για την περσινή ήττα σε επίπεδο Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μαυροβουνίου. Σπουδαίο ματς από τις Βασιλαντωνάκη (19 πόντοι), Καλαντάτζε (13 πόντοι με 3 άσσους και 3 μπλοκ), ενώ δύο ακόμα αθλήτριες (Ψωμά και Φακοπουλίδου) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Εθνική ομάδα γύρισε το ματς με το εντυπωσιακό της σερβίς (11 άσσους) που «διέλυσε» την υποδοχή της Τσεχίας, αλλά και το μπλοκ (7 πόντοι) που σε κρίσιμα σημεία έδωσε λύσεις.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αύριο στην 2η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει (16:30) το φαβορί του 1ου ομίλου Σερβία.

Το ματς

Στο 1ο σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα του. Στην συνέχεια η ομάδα της Τσεχίας ανέβασε την απόδοση της και με «όπλο» της τους καλούς πρώτους χρόνους με την Νόβακ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (14-16). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά εκτός της Βασιλαντωνάκη επιθετικά δεν είχε άλλες βοήθειες, ενώ οι Τσέχες έβγαλαν κάποιες καταπληκτικές άμυνες που ανέβασαν την ψυχολογία τους. Το αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγουν με τρεις πόντους (15-18, 16-19). Η Εθνική μείωσε στον πόντο (18-19), αλλά κάποιες στιγμές αδράνειας έδωσαν την ευκαιρία στην Τσεχία να κάνει σερί 5-0 (18-24) και να καθαρίσει το σετ, το οποίο πήρε με 21-25.

Στο 2ο σετ η Εθνική «κατέστρεψε» την υποδοχή της Τσεχίας με τα αποτελεσματικά σερβίς που απέφεραν 6 άσσους και πολλές «χαλασμένες» πάσες.
Το σετ ξεκίνησε πολύ καλά (3-1, 5-2) με άσσο της Γιαννέλου και μπλοκ της Φακοπουλίδου. Με νέο άσσο της Φακοπουλίδου η «γαλανόλευκη» έφτασε στο +4 (7-3), ενώ με άσσο της Καλαντάτζε προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5 πόντους (9-4). Με δύο συνεχόμενους άσους της Παπαδοπούλου και λάθος στην επίθεση της Τσεχίας η Εθνική ξέφυγε με 13-5 και λίγο αργότερα με 17-7 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το σετ, το οποίο έληξε με το εντυπωσιακό 25-10 με σερί 6-0 (από 19-10) στο φινάλε!

Ιδανικό το ξεκίνημα και στο 3ο σετ με άσο της Ψωμά και 4-0. Με πρώτο χρόνο της Καλαντάτζε και άσσο της Γιαννέλου η Εθνική προηγήθηκε 7-2. Με μπλοκ της Καλαντάτζε, άσσο της Φακοπουλίδου και λάθος επίθεση της Τσεχίας η διαφορά αυξήθηκε στο +8 (12-4). Με άσσο της Σούτσα και σερί 3-0 η Τσεχία μείωσε σε 12-7, αλλά η Εθνική μας αντέδρασε άμεσα. Με την εντυπωσιακή Καλαντάτζε στο σερβίς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε σερί 7-0 και «καθάρισε» και αυτό το σετ φτάνοντας στο 19-7 (+12)! Παρά την μείωση του σκορ σε 20-14 με σερί 6-0 από πλευράς Τσεχίας, η Ελλάδα διαχειρίστηκε σωστά την αντεπίθεση της, προηγήθηκε 23-14 και πήρε το σετ με 25-18.

Στο 4ο σετ η Τσεχία ξεκίνησε με προβάδισμα δύο πόντων (1-3), αλλά με την Βασιλαντωνάκη στο σερβίς το προβάδισμα άλλαξε χέρια (5-3) υπέρ της ελληνικής ομάδας, ενώ λίγο αργότερα με επίθεση και μπλοκ της Ψωμά η Εθνική πέρασε μπροστά με +3 (8-5).
Η Ελλάδα ανέβασε και άλλο την απόδοση της με καλή υποδοχή και καλές εκτελέσεις, φτάνοντας στο 12-7, αναγκάζοντας τον προπονητή της Τσεχίας να πάρει ταιμ άουτ.
Η Εθνική μας διατήρησε το προβάδισμα (14-9, 16-11) μέχρι και το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Η Τσεχία ωστόσο έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 18-17 με επιμέρους σκορ 6-2. Η αντίδραση όμως της ελληνικής ομάδας για άλλη μια φορά ήταν πολύ σωστή, αφού και πάλι πέρασε μπροστά +3 (20-17, 21-18). Οι τελευταίο πόντοι ήταν για γερά νεύρα με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο (21-20, 22-21), αλλά η Εθνική κράτησε το προβάδισμα και πήρε το σετ με 25-21 και την νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-10, 25-18, 25-21

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Παπαδόπουλος): Βασιλαντωνάκη 19 (17/48, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1/2, 1 άσσος), Φακοπουλίδου 12 (8/22, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 44%-11%), Ψωμά 13 (11/23, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43%-24%), Καλαντάτζε 13 (7/12, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιαννέλου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκη (λ, 70%-26%)- Δρακουλίδου, Κάστανου, Διάλλα.

ΤΣΕΧΙΑ (Όντρει Μάρεκ): Λάκομα 7 (6/12, 1 άσσος), Σούτσα 5, Κούρκοβα 4, Νόβα 4, Χραζντίροβα 1, Μλείνκοβα 17 (15/50, 2 μπλοκ), Ουχλίροβα (λ, 32%-23%)- Μείντλοβα 7 (6/11, 1 άσσος), Σιμάνοβα 5, Τεσάροβα 1, Καλχούσοβα, Μπαουμρούκοβα.

«Είχαμε καταπληκτικά νούμερα»

Κώστας Παπαδόπουλος (Ομοσπονδιακός Νεανίδων): «Είχαμε πει πόσο σημαντικό είναι το πρώτο ματς. Αυτή η ανατροπή σημαίνει ακόμα πιο πολλά. Αν και χάσαμε το πρώτο σετ, όχι μόνο κερδίσαμε καθαρά, αλλά παίξαμε και πολύ καλά. Δεν κοιτάμε πολύ μακριά και γι’ αυτό ήρθε και αυτή η νίκη. Βλέπουμε παιχνίδι, παιχνίδι. Δεν έχουμε στόχους, θέσεις, μετάλλια . Αύριο θα παίξουμε με Σερβία».

Γιάννης Καλμαζίδης (Ομοσπονδιακός Γυναικών): «Όπως είχα πει και χθες κάθε πρεμιέρα είναι και δύσκολη. Στην αρχή όλοι μπαίνουν λίγο μουδιασμένα, λίγο προσεκτικοί. Ανεβάσαμε την ποιότητα στο σερβίς μας. Δυσκολεύτηκαν πολύ οι Τσέχες να μας αντιμετωπίσουν. Αυτό ήταν το «κλειδί» της νίκης. Αν δούμε όμως την ανάπτυξη του παιχνιδιού μας σήμερα είχαμε καταπληκτικά νούμερα, ακόμα και στο πρώτο σετ που το χάσαμε».

Ανθή Βασιλαντωνάκη (αρχηγός- διαγώνια): «Ήταν μέχρι να εγκλιματιστούμε στο παιχνίδι. Στο πρώτο σετ χάσαμε πολλά σερβίς. Μετά ακούσαμε τις οδηγίες του προπονητή, τις εφαρμόσαμε και παίξαμε πολύ καλά. Το πρώτο ματς πάντα είναι πολύ κομβικό, αλλά δεν έχουμε ακόμα πετύχει τίποτα».

Άννα Καλαντάτζε (κεντρική): «Ελαττώσαμε τα λάθη μας στο σερβίς και πιέσαμε παραπάνω. Καταφέραμε και δείξαμε αυτό που μπορούμε. Η ψυχολογία μας μετά το 2ο σετ ανέβηκε κατακόρυφα και μας βοήθησε».

Όντρει Μάρεκ (προπονητής Τσεχίας): «Ήμασταν νευρικοί. Κερδίσαμε το πρώτο σετ, αλλά δεν ήταν αρκετό. Δεν ξέρω γιατί δεν παίξαμε καλά. Δεν τελείωσε τίποτα, πρέπει να συνέλθουμε γιατί το τουρνουά είναι πολύ μεγάλο. Οι καλύτερες ομάδες του ομίλου είναι η Σερβία και η Βουλγαρία και αυτές πιστεύω θα περάσουν στα ημιτελικά».