Αγχώθηκε… αλλά νίκησε η Λίβερπουλ (video)

Η Λίβερπουλ δεν εντυπωσίασε αλλά κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη το φετινό πρωτάθλημα έστω και με δυσκολία, καθώς επικράτησε 2-1 της Σαουθάμπτον στο Άνφιλντ.

Οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν πιο δυναμικά στο ματς πιέζοντας ψηλά και άνοιξαν το σκορ με τον εξαιρετικό Ραχίμ Στέρλινγκ στο 24ο λεπτό με πανέμορφο πλασέ, μετά από ασίστ του Χέντερσον. Χωρίς άλλες φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Μινιολέ να βρίσκεται εκεί σε κάθε απειλή της Σαουθάμπτον.

Οι «άγιοι» προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν με τον Κλάιν στο 56′ και ίσως βάση εμφάνισης να άξιζαν τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Στέρλινγκ δέκα λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Ντάνιελ Στάριτζ ο οποίος πλάσαρε και έδωσε τη νίκη στην Λίβερπουλ. Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την τεράστια ευκαιρία να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα, αλλά το σουτ του Σναϊντερλέν –αφού ο Μινιολέ βρήκε λίγο την μπάλα- κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά η κεφαλιά του Λονγκ –προ κενής εστίας- πέρασε άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ:Μινιολέ – Μανκίλο, Τζόνσον, Σκρτελ, Λόβρεν – Τζέραρντ, Λούκας (Άλεν 62′), Χέντερσον – Κουτίνιο (Λάμπερτ 75′), Στέρλινγκ, Στάριτζ

Σαουθάμπτον:Φόρστερ – Κλάιν, Φοντε, Γιοσίντα, Μπερτράντ – Γουινιάμα, Σνέιντερλιν, Ντέιβις (Ισγκροβ 81′), Γουόρντ-Πρόουζ, Τάντιτς (Λονγκ 73′) – Πελέ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σουόνσι 1-2 (53′ Ρούνεϊ / 28′ Κι, 72′ Σίγκουρντσον)
Λέστερ – Έβερτον 2-2 (22′ Ουγιόα, 86′ Γουντ / 20′ ΜακΓκίντι, 45′ Νέισμιθ)
ΚΠΡ – Χαλ 0-1 (52′ Τσέστερ)
Στόουκ – Άστον Βίλα 0-1 (50′ Βάιμαν)
Γουέστ Μπρομ – Σάντερλαντ 2-2 (42′ πέν. και 74′ Μπεραϊνό / 5′ Κάτερμολ, 85′ Σεμπάστιαν Λάρσον)
Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 0-1 (93′ Ντάιερ)
Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (45’+1 Κοσιελνί, 91′ Ράμσεϊ / 35′ Χάνγκελαντ)