«Ανοιχτές» οι ρεβάνς για Άρσεναλ, Νάπολι και Μπιλμπάο

Ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ απέκτησε η Άρσεναλ έναντι της Μπεσίκτας, καθώς στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα πλέι οφ στην Κωνσταντινούπολη ήρθαν ισόπαλες δίχως σκορ (0-0).

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις παρά τον καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν 2-3 καλές ευκαιρίες αλλά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν και πλέον όλα θα κριθούν στο Λονδίνο. Στο 80ό λεπτό οι «κανονιέρηδες» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ράμσεϊ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε έφυγε αλώβητη από το «Σαν Πάολο» κόντρα στη Νάπολι (1-1) και πλέον έχει το προβάδισμα για την πρόκριση από τα play offs! Το σκορ άνοιξαν οι Βάσκοι μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ντε Μάρκος και τελείωμα του Μουνιαϊν στο 41ο λεπτό. Ο Ιγκουαϊν όμως σκόραρε με διαγόνιο σουτ στο 68′ και έφερε το ματς στα ίσα.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε 3-2 της Κοπεγχάγης στη Δανία σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι και έχει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στος ομίλους. Εξαιρετικό το πρώτο μέρος, που είχε και τα πέντε(!) γκολ του αγώνα, με τις «ασπιρίνες» να προηγούνται με τον Κίσλινγκ, να δέχονται δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, αλλά να φέρνουν… τούμπα τον αγώνα μέχρι να «βγει» το ημίχρονο.

Προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Λουντογκόρετς απέκτησε η Στεάουα Βουκουρεστίου, η οποία με γκολ του Αλεξάντρου Τσίπκιου στο 88′ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε με σκορ 1-0.

Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ απέκτησε η Σάλτσμπουργκ κόντρα στην Μάλμε (2-1), παρόλα αυτά αν το οριζόντιο δοκάρι δεν είχε… «κέφια» οι Αυστριακοί θα ήταν από σήμερα στην κληρωτίδα. Η αυστριακή ομάδα έκανε το 1-0 με τον Σίμερ, στο 54′ ο συνήθης ύποπτος Σοριάνο ισοφάρισε και στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Φόσμπεργκ διαμόρφωσε το 2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπεσίκτας: Τολγκά, Ισμαΐλ, Μότα, Εσάν, Πέδρο, Σαχάν (Τόρε 73′), Βελί, Νέτσιπ, Ογκιουζάν (Κερίμ 81′), Πεκτεμέκ, Ντεμπά Μπα

Άρσεναλ: Σέζνι, Ντεμπισί, Τσέιμπερς, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Αρτέτα (Φλαμινί 50′), Γουίλσιρ, Ράμσεϊ, Αλέξις (Τσάμπερλεϊν 73′), Καθόρλα, Ζιρού

Νάπολι: Ράφαελ, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Κουλιμπαλί, Μάτζιο, Γκάργκανο, Χάμσικ, Ζορζίνιο, Ιγκουαϊν, Καγιεχόν, Ινσίνιε

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Βαλενθιάγκα, Λαπόρτε, Γκουρμπέγι, Σουσαέτα, Μπενάτ, Ιτουράσπε, Μικέλ Ρίκο, Αντούριθ, Μουνιαΐν, Ντε Μάρκος

Κοπεγχάγη:Αντερσεν, Χόγκλι, Μπένγκτσον, Νίλσον, Γιόργκενσεν, Κλόντεμιρ (Ντε Ρίντερ 53′), Ντιλέινι, Καντρίλ, Αμάρτεϊ, Κορνίλιους, Αμάνκουα

Λεβερκούζεν:Λένο, Σπάχιτς, Μπένις, Τοπράκ, Ντονάτι (Γεβντάι 46′), Ρόλφες, Τσαχλάνογλου, Κάστρο, Μπελαραμπί (Μπραντ 83′), Σον, Κίσλινγκ

Σάλτσμπουργκ: Γκουλάσι, Ζέγκλερ, Σίμερ, Ούλμερ, Αντρέ Ραμάλιο, Μανέ (80′ Μπρούνο), Ιλσάνκερ, Κάμπλ, Σάμπιτζερ (85′ Άλαν), Σοριάνο

Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Χέλαντερ, Ρικαρντίνιο, Γιόζανσον, Χάλστι, Αντού, Κρούν, Ρόσενμπεργκ, Τελίν (61′ Έρισκον), Φόσμπεργκ.

Στεάουα: Αρλάουσκις, Ράπα, Στσουκάλα, Λατοβλέβιτσι, Βαρέλα, Τσίπτκου, Πρεπελιτά, Στάντσιου (Κεσερού 57′), Σανμαρτεάν (Ιάνκου 90+2′), Μπρίβελντ, Πόπα (Ιάνκου 83′)

Λουντογκόρετς: Στογιάνοφ, Μίνεφ, Μότι, Τερζίεφ, Καϊτσάρα, Ντιάκοφ, Ζλατίνσκι (Εσπίνιο 46′), Μαρσελίνιο (Άμπελ 85′), Αλεκσάντροφ, Μισίντιαν, Χαμζά