Μια Σλοβενία μόνος του

Με τον Γκόραν Ντράγκιτς να είναι… σεληνιασμένος η Σλοβενία, δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα για να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα με την Αυστραλία με 90-80.
Οι Σλοβένοι ξεκίνησαν καλά στον αγώνα, ειδικά στον επιθετικό τομέα και η πρώτη περίοδος έληξε με 27-19. Η Αυστραλία στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να ισορροπήσει και να πλησιάσει στο σκορ και κυρίως με τον Μπέινς έφτασε στο ημίχρονο με την κατά της διαφορά στους 6, 49-43.
Και στο τρίτο δεκάλεπτο η Σλοβένοι κατάφεραν να κρατούν αυτή τη μικρή διαφορά των 5-6 πόντων. Έτσι η τρίτη περίοδος θα βρει μπροστά την ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς. Οι Αυστραλοί δεν μπορούσαν να βρουν τον τρόπο να αμυνθούν αποτελεσματικότερα και να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ούτε στην τέταρτη περίοδο. Η διαφορά ήταν γύρο στους 10 πόντους καθ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και έτσι μοιραία ήρθε το τελικό 90-80.
Τα δεκάλεπτα: 19-27, 43-49, 60-69, 80-90
Αυστραλία: Κόουλντινγκ, Μπρέκχοφ 9 , Γκίμπσον, Ινγκλς 12, Νιούλεϊ 13 , Ντελαβεντόβα 3, Μπέρστροου, Έξουμ, Μπέινς 21, Άντερσεν 14, Μότιουμ 8.
Σλοβενία: Μπάλαζιτς 10, Σλόκαρ 4, Πρέπελιτς, Μούριτς 5, Μπλάζιτς 9, Ζούπαν 3, Γκόραν Ντράγκιτς 21, Ζόραν Ντράγκιτς 10, Λόρμπεκ, Κλόμπουτσαρ 7, Όμιτς 8