«Γονάτισε» τη Λιθουανία

Ξεκίνησαν εντυπωσιακά ωστόσο ένα κακό δεκάλεπτο παραλίγο να τους κάνει τη ζημιά. Ο λόγος για τους Αυστραλούς που κοντράρονταν με την Λιθουανία και πήραν τη νίκη με 82-75.
Η Αυστραλία ξεκίνησε πετυχαίνοντας 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και μπήκε αμέσως σε θέση οδηγού. Δέχθηκε 20 και οι Λιθουανοί αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην άμυνα τους. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Καζλάουσκας έπαιξαν καλύτερη άμυνα ωστόσο… ξέχασαν να επιτεθούν. Το 17-8 του δεύτερου δεκαλέπτου, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 47-28 και τους Αυστραλούς να έχουν βάλει γερές βάσεις νίκης.
Ο Καζλάουσκας πρέπει να στα αποδυτήρια να ακουγόταν… μέχρι το Κάουνας και με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση η Λιθουανία κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο έχοντας μειώσει σε 62-56. Η προσπάθεια δεν των Λιθουανών δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Οι Αυστραλοί προσπάθησαν και κατάφεραν τελικά να κρατήσουν αυτή την μικρή διαφορά και δεν τους κόστισε το κακό τρίτο δεκάλεπτο.
Πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα είχαν οι Αυστραλοί οι οποίοι πέτυχαν 7/14 (50%).
Τα δεκάλεπτα: 30-20, 47-28, 62-56, 82-75
Αυστραλία (Λεμάνις): Μπρόκχοφ 8, Γκίμπσον, Ινγκλς 18, Νιούλεϊ 10, Ντελαβεντόβα 13, Μπέρστοου 2, Έξουμ, Μπέινς 14, Άντερσεν 7, Μότουμ 6, Τζαβάι 4
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 6, Γιουσκεβίτσιους, Κουζμίνσκας 3, Ντ. Λαβρίνοβιτς 14, Ματσιούλις 4, Σεϊμπούτις 21, Γιασάιτις, Μοτεγιούνας 2, Κ. Λαβρίνοβιτς 8, Γιανκούνας 9, Βαλαντσιούνας 4, Βασιλιάουσκας 4