Ο Κλάους γιόρταζε!

<p>Με τον Μακ να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι (ακόμα ένα!) ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τη Νίκη Βόλου στην άδεια Τούμπα και πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Τον… δρόμο για την επιτυχία άνοιξε ο Αθανασιάδης με το γκολ που πέτυχε στο 22ο λεπτό, ενώ το 2-0 έγινε από τον Περέιρα στο 47. Το… κερασάκι ήρθε από τον Μακ με πέναλτι στο 80'.<br /><br />Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση και σίγουρα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ. Η Νίκη ήταν μετριότατη κι όποτε προσπάθησε να σκοράρει, βρήκε απέναντί της τον Γλύκο.<br /><br /><br /><span style="text-decoration: underline;"><strong>Καταιγιστικός, ορεξάτος και άτυχος… </strong></span><br /><br /><span>Ο ΠΑΟΚ</span> ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο παιχνίδι και στα πρώτα 10 λεπτά είχε τρεις αξιόλογες ευκαιρίες, με καλύτερη όλων το κοντινό σουτ του Κλάους το οποίο σταμάτησε στα σώματα. Ο Δικέφαλος παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες δεν πτοήθηκε και συνέχισε να πιέζει. Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει στο μισό γήπεδο τη Νίκη Βόλου και… πυροβολούσαν. Ο Αθανασιάδης στο 18' δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή, όμως στο 22' με σουτ από το σημείο του πέναλτι, έδειξε γιατί χθες ανανέωσε το συμβόλαιό του με τον ΠΑΟΚ.<br /><br />Ο νεαρός επιθετικός πήρε την μπάλα μετά από προσπάθεια του Σαλπιγγίδη και με ωραίο σουτ έγραψε το 1-0! Το γκολ αυτό πάντως δεν λειτούργησε θετικά για τον Δικέφαλο, καθώς στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε πάρα πολύ και οι Βολιώτες όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά στο 45' έχασαν απίστευτη ευκαιρία για να ισοφορίσουν, όταν ο Μουζακίτης δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινό σουτ. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά χωρίς άλλο γκολ, αλλά με τον Άγγελο Αναστασιάδη να… χτυπιέται, αφού λίγο πριν την λήξει είδε τον Γιώργο Τζαβέλλα να στραβοπατά και να φεύγει με φορείο.<br /><br /><span style="text-decoration: underline;"><strong>Φανούρης και Μακ!</strong></span><br /><br /><span>Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά, αφού στο 47' μετά από ωραίο γύρισμα του Κλάους, ο Περέιρα πετάχθηκε και με προβολή από κοντά έγραψε το 2-0.΄Το γκολ αυτό «ανέβασε» την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι στα επόμενα λεπτά ανέβασαν ρυθμούς και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Μακ και Περέιρα για να πετύχουν κι άλλα γκολ. Η Νίκη ωστόσο προσπάθησε να συνέλθει και στο 55' θα μπορούσε να είχε μπει και πάλι στο ματς, όταν ο Σκούρτης βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον Γλύκο, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έλληνα πορτιέρο με δυνατό σουτ.</span><br /> </p>
<p><span>Τελικά, στο 80' από πέναλτι που κέρδισε ο Αθανασιάδης και εκτέλεσε εύστοχα ο Μακ, ο ΠΑΟΚ έγραψε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αν και ο Δικέφαλος στο τελευταίο πεντάλεπτο έχασε τουλάχιστον τρεις καλές ευκαιρίες… </span></p>