Στο τέλος ο Άρης την Λουκόιλ

Ο Άρης πέτυχε την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα ματς προετοιμασίας, επικρατώντας της Λουκόιλ Ακαντέμικ με 86-85, στο «Nick Galis Hall».

Ο αγώνας, αν και φιλικός, ήταν συναρπαστικός και για να φτάσουν στη νίκη οι «κίτρινοι» χρειάστηκαν να… επιστρέψουν για δεύτερο σερί ματς, μετά απ’ αυτό με τον ΚΑΟΔ, από το -18. Είναι χαρακτηριστικό, μάλιστα, ότι ο Άρης έχανε με 76-61 στο 33’, όμως κατάφερε να φύγει νικητής στο τέλος.

Η Λουκόιλ Ακαντέμικ, με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, προηγήθηκε με 27-19 στο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο ο ΛαΜάρκους Ριντ να σημείωσε 14 πόντους, όμως η βουλγαρική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (53-43)

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε τους 18 πόντους (65-47) και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των «κίτρινων», οι οποίοι βελτιώνοντας την άμυνα τους μείωσαν σε 57-68 στο 30’.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λουκόιλ έφτασε ξανά στο +15 (76-61), αλλά με καλή άμυνα και τους Τόμας, Πάσαλιτς, Ριντ να σκοράρουν, ο Άρης πλησίασε. Με τρίποντο του Πάσαλιτς οι «κίτρινοι» μείωσαν στο καλάθι (83-81) και ο Τόμας πέτυχε τους τελευταίους πέντε πόντους του Άρη. Με 2/2 βολές 1.7’’ πριν τη λήξη έδωσε την νίκη στους «κίτρινους» με 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 43-53, 57-68, 86-85.

ΑΡΗΣ: Τόμας 17 (2), Νέιμικ 9, Βεζένκοφ 12 (1), Ριντ 19 (3), Πάσαλιτς 14 (3), Μούρτος 2, Γκίκας 5 (1), Χαρίσης 2, Σίμτσακ 3, Μανωλόπουλος 3 (1), Πουλιανίτης.

ΛΟΥΚΟΪΛ: Ίλιεφ, Κάρι 10 (2), Σμιθ 4, Μίνκοφ 13 (3), Μπάνεφ 6, Φράνσις 2, Τόμας 16, Βεσελίνοφ 11 (3), Λάρσον 9, Γκρόζεφ 14 (3).