Νέα απώλεια βαθμών για Σπόρτινγκ

Την τρίτη της ισοπαλία σε τέσσερις αγωνιστικές του πορτογαλικού πρωταθλήματος η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μπελενένσες.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28 με τον Ντεϊβέρσον, αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα έξι λεπτά αργότερα με τον Καρίγιο. Δύο φορές στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Τζόουνς είπε όχι σε προσπάθειες του Σλιμανί. Η Σπόρτινγκ έμεινε μάλιστα με δέκα, ύστερα από αποβολή του Τζέφερσον.

Η ξέφρενη πορεία της Ρίο Άβε σταμάτησε στη Μορεϊρένσε όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος αν και προηγήθηκαν με τον Ντιέγκο Λόπες στο 28, ισοφαρίστηκαν με την επανέναρξη του παιχνίδιου στο 48 από τον Βίτορ Γκόμες.

Η Αρούκα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη καταβάλοντας την Μπράγκα με 1-0 εντός έδρας. Σκόρερ για την ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ ο Κλάρο στο 5ο λεπτό.