Φιλική ισοπαλία για ΑΕΛ και ΑΕΚ

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν ΑΕΛ και ΑΕΚ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο “AEL FC Arena” στη Λάρισα.

Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, πήραν το προβάδισμα στο 42ο λεπτό με τον Νταβίντ Βερντού, έπειτα από λάθος του Κορδέρο. Η ΑΕΚ ανέβασε την αποδοσή της στο δεύτερο μέρος, παρόλο που αγωνίστηκε με αρκετούς μικρούς από την ομάδα νέων, και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με γκολ του Ανδρέα Βλαχομήτρου στο 56′.

Καρέ-καρέ οι φάσεις του αγώνα:

12’: Σουτ του Ντακόλ έξω από την περιοχή, ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα
19’: Παράλληλη σέντρα του Ντούνη, ο Τζάθας στο δεύτερο δοκάρι έκανε την προβολή, αλλά ο Αθανασόπουλος αντέδρασε σωστά και παραχώρησε κόρνερ
19’: Φαλτσαριστό σουτ του Κορδέρο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία της ΑΕΛ
25’: Κάθετη του Κορδέρο στον Ντούνη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασόπουλο, όμως άργησε να πλασάρει και ο Σαρακατσάνος τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ
26’: Μακρινό σουτ του Περίκο, ο Καραγκιολίδης μπλόκαρε τη μπάλα
27’: Σουτ του Βερδού, ο Καραγκιολίδης απέκρουσε ο Τσιλιγκίρης πήρε το «ριμπάουντ» ανατράπηκε, αλλά ο Τζήλος έδειξε «παίζετε»
28’: Σουτ του Βερδού έξω από την περιοχή, ο Καραγκιλόδης έπεσε στη γωνία του και παραχώρησε κόρνερ
35’: Μακρινό διαγώνιο σουτ του Τζάθα, ο Αθανασόπουλος παραχώρησε κόρνερ
37’: Σέντρα του Γεωργέα από τα δεξιά, ο Ζόριτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο
39’: Ο Μάινθ έφυγε στην κόντρα βγήκε τετ α τετ με τον Καραγκιολίδη, έκανε το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ του είπε «όχι»
42’: (1-0): Από την κάθετη πάσα του Περίκο ο Βερδού έφυγε στην κόντρα και με φαλτσαριστό πλασέ άνοιξε το σκορ
47’: Ο Κορδέρο βρήκε με ψηλοκρεμαστή μπαλιά τον Ντούνη στο ύψος της περιοχής, αλλά το πλασέ του τελευταίου το απέκρουσε ο Αθανασόπουλος
55’: (1-1): Ο Ντούνης έκλεψε τη μπάλα από τον Τσιλιγκίρη, ο Φαγιέ τροφοδότησε τον Βλαχομήτρο, ο οποίος με φαλτσαριστό πλασέ
59’: Γύρισμα του Πεταυράκη στο ύψος της περιοχής, ο Βλαχομήτρος έκανε με τη μία το σουτ, αλλά ο Αθανασόπουλος του είπε «όχι» παραχωρώντας κόρνερ
67’: Δυνατό σουτ του Ζούνιορ έξω από την περιοχή, ο Βούρας έπεσε στη δεξιά του γωνία και παραχώρησε κόρνερ
67’: Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, ο Δεληζήσης πήρε την κεφαλιά, στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Βούρας μπλόκαρε
69’: Γλυκιά σέντρα του Γεωργέα, ο Βλαχομήτρος έκανε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε
88’: Σουτ του Ζούνιορ, ο Βούρας μπλόκαρε τη μπάλα

Οι συνθέσεις

ΑΕΛ: Αθανασόπουλος, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κουρτεσιώτης, Νεμπεγλέρας (81′ Τσεμπερίδης), Τζούνιορ, Μάιντζ (77′ Μπιλά), Βερντού (83′ Γκούρτσας), Περίκο (74′ Πινδώνης), Τσιλιγκίρης (83′ Δεινόπαπας).

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης (46′ Βούρας), Γεωργέας (71′ Μπακάκης), Πεταυράκης (64′ Γιαννούτσος), Σαρρής, Σβάρνας (57′ Ρόβας), Κορδέρο (64′ Κυριαζής), Φαγέ (57′ Τζανετόπουλος), Ντούνης (71′ Ντούνης), Τζάθας (46′ Βλαχομήτρος), Ζόριτς (71′ Γροντής), Ντακόλ (64′ Καρβουνίδης).