Φιλική ήττα για ΠΑΟΚ

Φιλική ήττα με 3-2 σετ από την Τουρκική Γαλατασαράι γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του 1ου Διεθνές Τουρνουά “Ακρίτες 2014” στην Αλεξανδρούπολη με οικοδεσπότη τον Εθνικό. Ο Γιάννης Καλμαζίδης παρέταξε την ομάδα με τον Κουρνέτα στην πάσα, Λόουσον, Σαφράνοβιτς στα άκρα, Σαμπάνης στη διάγωνιο, Μουρ, Παντακίδης το κεντρικό δίδυμο και λίμπερο ο Γκαράς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και παρά την απουσία του Ερνάρντο Γκόμεζ που αναμένεται το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη προηγήθηκε με 2-0 σετ έχοντας πρώτο βιολί στην επίθεση του Μπράντλει Λόουσον. Με σταθερή υποδοχή, πίεση από τη γραμμή του σερβίς και το μπλοκ αλλά και τους Σαφράνοβιτς, Σαμπάνη , Μουρ με καλά ποσοστά στην επίθεση ο Δικέφαλος ήταν κυρίαρχος στα δύο πρώτα σετ του αγώνα κόντρα στους Τούρκους του Φλάβιο Γκουλινέλι. Εξαιρετικός και ο Βασίλης Κουρνέτας που στην πρώτη του εμφάνιση με την ασπρόμαυρη ομάδα έδειξε την κλάση του.

Στη συνέχεια ο τεχνικός του ΠΑΟΚ θέλησε να δοκιμάσει διάφορα δίνοντας σταδιακά χρόνο συμμετοχής στους Εφραιμίδη, Ντίνα, Αναστασιάδη, Καρασαββίδη , Μακράκη.

Παρά και τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τρίτο σετ με 12-16 πέρασε μπροστά με 21-20 αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες με 24-26. Εξίσου δυνατό ήταν και το τέταρτο σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 16-13 αλλά να το χάνει με 22-25. Στο τάι μπρέικ οι Τούρκοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και το κατέκτησαν με 7-15.

ΠΑΟΚ -ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ 2-3 (25-22, 25-22, 24-26, 22-25, 7-15)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Λόουσον 25 (21/38επ. 3 άσους, 62%υπ-47%αρ.υπ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (10/25επ. 2 άσους, 71%υπ-57%αρ.υπ), Σαμπάνης 11 (10/25 επ. 1άσος), Παντακίδης 4(3/6επ. 1 μπλοκ), Μουρ 10(9/13επ. 1 μπλοκ), Κουρνέτας 4(1/1επ/ 3άσους), Γκαράς (λ-59%υπ-45%αρ), Ντίνας 6(3/6επ. 3μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1 μπλοκ), Εφραιμίδης 3 (3/10επ 67%υπ-33%αρ.), Καρασαββίδης ((λ-58%υπ.-33άρ.υπ), Μακράκης .

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Γκουλινέλι): Αιντίν 18 (13/26επ., 3 μπλοκ, 55%υπ-35%αρ.), Μπάρανεκ 23(16/23επ. 1 μπλοκ, 6 άσους, 65% υπ.-35%αρ), Ακσεκέρ 5 (2/6επ. 3 μπλοκ), Κεσκίν 7(6/6επ. 3μπλοκ), Εμέτ 11 (7/18 επ. 1 μπλοκ), Πολάτ 3 (3/6επ.), Οζμπέκ (λ-70%υπ-41%αρ.), Ουλού 6(5/9επ ,1μπλοκ), Τσακίρ , Τσιράτσκα 6(5/9επ. 1μπλοκ).