Εύκολα ο Απόλλωνας τον Κόροιβο

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του 3ου Patras Cup ο διοργανωτής Απόλλωνας επικράτησε με 81-64 του «νεοφώτιστου» στην Basket League Κοροίβου Αμαλιάδας.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ανδρέα Μολφέτα, του «πατριάρχη» του Απόλλωνα, που «έφυγε» από κοντά μας τον περασμένο Νοέμβριο, ενώ παραδόθηκε από την διοίκηση των «Φρουρών της Αχαΐας»  τιμητική πλακέτα στον εγγονό του, Ανδρέα Μολφέτα.

Ο Απόλλωνας αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γάϊο Σκορδίλη, αλλά είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της συνάντησης. Στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν ακόμη και με 23-7. Στην δεύτερη περίοδο ο Κόροιβος μείωσε στο καλάθι (31-29), όμως, οι «Φρουροί της Αχαΐας» τελείωσαν το πρώτο μέρος στο +5 (43-38). Ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (62-50) και στην τέταρτη περίοδο αύξησε την απόσταση από τον Κόροιβο σε διψήφιο επίπεδο.

Η τριάδα των Αμερικανών Πεν, Ελ Αμίν και Γκάλογουεϊ ξεχώρισε από τους νικητές. Από τον Κόροιβο προσπάθησαν περισσότερο οι Γκάρετ, Βασίλιεβιτς και Κανονίδης.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 43-38, 62-50, 81-64.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Πεν 20 (1), Φιτζπάτρικ 7, Ελ Αμιν 17 (1), Μπατής 4 (1), Μολφέτας 7, Αργυρόπουλος 2, Αντωνάκης 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 14 (3), Οικονομόπουλος, Νιφόρας, Πελεκούδας.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 8 (1), Αγγελόπουλος 3, Κανονίδης 10, Γκαρετ 15, Λόουερι 9 (1), Βασιλίεβιτς 11 (3), Φιλιππάκος 5 (1), Δημάκος 2, Γιαννακίδης, Αρχιμανδρίτης, Κουρής.