Σε 4 λεπτά… καθάρισε η Άρσεναλ (videos)

Ξέσπασε… η Άρσεναλ στο «Βίλα Παρκ» και με τρία γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (32’-36’) νίκησε με 3-0 την Άστον Βίλα για την 5η αγωνιστική και έτσι έμεινε αήττητη (2-3-0), επιστρέφοντας στις επιτυχίες… Διατηρώντας την καλή παράδοση, που έχει στο «Βίλα Παρκ»! Επέστρεψε… δυναμικά ο Παπίς Σισέ, με δυο γκολ, στο 2-2 της Νιουκάστλ με την Χαλ! Τρίτη σερί νίκη η Σαουθάμπτον (1-0 εκτός την Σουόνσι), ισοπαλία 0-0 ανάμεσα στην Μπέρνλι και την Σάντερλαντ!

Οι «κανονιέρηδες»… σκότωσαν, λοιπόν, τους «χωριάτες», που ήταν μέχρι αυτό τον αγώνα αήττητοι, με γκολ από τους Οζίλ (32’), Γουέλμπεκ (34’), αλλά και αυτογκόλ του Αλί Σισοκό (36’)! Να πούμε ότι Μεσούτ Οζίλ και Γουέλμπεκ έκανε ο ένας την ασίστ στο γκολ του άλλου, ενώ αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Άγγλου στράικερ με τη νέα του ομάδα.

Κατά τα άλλα, η Σαουθάμπτον έμεινε για 4η αγωνιστική αήττητη, και πέτυχε την 3η σερί νίκη της. Με γκολ του Γουανιάμα στο τέλος, εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 39’ (σ’ αυτό το λεπτό αποβλήθηκε ο Μπονί με δεύτερη κίτρινη, πήρε την πρώτη στο 20’) και επικράτησε με 1-0 της Σουόνσι!

Η Νιουκάστλ, με τον κόσμο να… βράζει κατά του, έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από την Χαλ, αλλά ο Παπί Σισέ ήρθε από τον πάγκο (μπήκε στο 69′ στην θέση του Ριβιέ) και με δυο γκολ στο 74’ και στο 87’ έσωσε την… παρτίδα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.