Νίκη στην… Πόλη του κόντρα σε παλιούς φίλους

Ο Ολυμπιακός δύσκολα χάνει στην… Πόλη του από το 2012 που κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο Ευρωλίγκας στην ιστορία του και σήμερα νίκησε την Έφες των Ίβκοβιτς, Περπέρογλου με 79-73 στην πρεμιέρα του «Gloria Cup».

Κορυφαίος των «ερυθρόλευκων», που θα αντιμετωπίσουν μεθαύριο Πέμπτη (25/9, 6 μ.μ.) για το «Gloria Cup» την Μάλαγα, ήταν ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης . Ο Γιώργος Πρίντεζης δεν χρησιμοποιήθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου μέρους λόγω ενοχλήσεων στην μέση.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σε καλή κατάσταση για την εποχή, που καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη ακόμη. Έδειξε, επίσης, ότι έχει «βάθος» στο ρόστερ του παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Τρεμέλ Ντάρντεν, Ιωάννη Παπαπέτρου.

Οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν επιμέρους σκορ 10-2 και η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 33-33 στα μέσα της δεύτερης περιόδου από σκορ υπέρ του Ολυμπιακού 31-23. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα και με 10-0 σερί μέσα σε δύο λεπτά ξέφυγαν με 43-33 στο 17’.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση μέσα από καλές συνεργασίες και στα μέσα της τρίτης περιόδου ξέφυγε με διαφορά 7 πόντων (58-51). Η Έφες, όμως, ανέβασε την πίεση της στην άμυνα, βρήκε καλό ρυθμό και με επιμέρους σκορ 10-2 προσπέρασε με 61-60 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Οι ««ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με σερί 8-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ (71-68) λίγο μετά το 36’. Με την ψυχολογία υπέρ τους και πολύ καλή άμυνα οι παίκτες του Μπαρτζώκα αύξησαν την διαφορά στους 6 (77-71) με περίπου ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της συνάντησης και κράτησαν την νίκη έως το τέλος.

Τον Σπανούλη ακολούθησαν σε απόδοση οι Λοτζέσκι, Σλούκας, Ντάνστον και ο Λαφαγιέτ στον δημιουργικό τομέα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 17, Περπέρογλου 3, Σάριτς 10 (1), Ντρέιπερ 10 (2), Λάσμε 2 (9 ριμπ.), Κορκμάζ 13 (3), Τζάνινγκ 2 (4 ασ.), Μπιέλιτσα 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (4 ριμπ), Χάντερ 4 (4 ριμπ),Ντάνστον 13 (3 ριμπ), Σπανούλης 14 (1 τριπ, 7 ασ), Σλούκας 14 (3 τριπ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3 τριπ, 6 ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3 ριμπ, 1 ασ), Λαφαγιέτ 6 (2 τριπ, 4 ασ).