Στον τελικό η Βιλερμπάν!

Η Βιλερμπάν είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του γαλλικού «εμφυλίου» κόντρα στην Στρασμπούρ και πήρε την πρόκριση στον αυριανό (26/9, 9.30 μ.μ.) τελικό του προκριματικού γύρου της Ευρωλίγκας, που γίνεται στην Οστάνδη . Εντυπωσιακοί για τους νικητές ήταν ο Ταουρίν Γκριν με 15 πόντους με 4/6 τρίποντα και 12 ασίστ και ο Ντέιβιντ Λάιτι με 13 πόντους με 3/4 τρίποντα και 12 ριμπάουντ.

Το κρίσιμο σημείο στην αναμέτρηση ήταν η αντίδραση της Βιλερμπάν στην τρίτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 10-1 η Στρασμπούρ προσπέρασε με 42-38 και προηγήθηκε ακόμη και με 8 (49-41) με 3’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Η Βιλερμπάν, ωστόσο, δεν έχασε την ψυχραιμία της, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με σερί 11-0 τελείωσε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (52-49).

Η Βιλερμπάν βρήκε ξανά τον ρυθμό της και με καλή ψυχολογία από την ανατροπή της τρίτης περιόδου, κυριάρχησε στην τέταρτη και ουσιαστικά… σφράγισε την νίκη της όταν προηγήθηκε με 10 (70-60) περίπου τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 37-32, 52-49, 74-65.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Βινσέ): Γκριν 15 (4/6 τρίποντα), Ζαν – Τσαρλς, Τζάκσον 6, Αντερσεν 10 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σανγκαρέ, Λάιτι 13 (3/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μπέιντερ 10 (3), Νίβινς 12, Σι 8.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπάν 7 (1), Ντιό 8 (2), Λελούπ 9 (1), Λακόμπ, Κάμπελ 8 (1), Φοφάνα, Τραορέ 14, Ντόμπινς, Ντραγκίσεβιτς 9 (3), Χάουαρντ 10.