Με ανατροπή η ΑΕΚ που παίζει με Άρη!

Η ΑΕΚ με αντεπίθεση μετά το 14’ που το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 14 (35-21) νίκησε με 81-78 και προκρίθηκε στην τρίτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου, για την οποία θα αντιμετωπίσει τον Άρη στο Παλέ το επόμενο Σάββατο (4/10) σε ντέρμπι από τα παλιά!

Η Ένωση… εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και τον ενθουσιασμό των οπαδών της, που για δεύτερη συνεχή φορά μετά το ματς κόντρα στον Κολοσσό, γέμισαν το γήπεδο της Γλυφάδας.

Η κρητική ομάδα με επιμέρους σκορ 16-1 τελείωσε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (27-17) και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το 14’ που ξέφυγε με 14 (35-21). Η ΑΕΚ… αφυπνίστηκε σε εκείνο το σημείο, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και από την άμυνα βρήκε καλό ρυθμό στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 20-7 και τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου μείωσε στο ελάχιστο την διαφορά (42-41) πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Ένωση με την ψυχολογία και τον κόσμο με το μέρος πήρε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, που τελείωσε με την διαφορά στους τέσσερις (64-60). Στο 37’, η ΑΕΚ αύξησε την απόσταση από το Ρέθυμνο στους 9 (77-68) με καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου. Η κρητική ομάδα, ωστόσο, με σερί 6-0 πλησίασε απειλητικά στους τρεις (77-74) με περίπου ένα λεπτό να απομένει για την λήξη της συνάντησης. Στο τελευταίο λεπτό, όμως, οι Άλεν, Κουίνσιλ αστόχησαν για το Ρέθυμνο σε δύο προσπάθειες για τρίποντο και η Ένωση πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 41-42, 64-60, 81-78.