Χάθηκε… η Ομόνοια στο Δασάκι

Η Ομόνοια … χάθηκε στο Δασάκι, καθώς γνώρισε την ήττα από τον Εθνικό με 1-0 για την 5η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Στην 3η θέση η γηπεδούχος, που έμεινε στο 81’ με 10 παίκτες, «φωνάζουν» οι «πράσινοι» για την διαιτησία! Σκόραρε ο Ατάντα, πρώην παίκτης της Ομόνοις…

Ο Εθνικός επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρεις αγωνιστικές με 0-2-1, ενώ η Ομόνοια έχει ένα «τρίποντο» στα τέσσερα τελευταία της (1-1-2). Το γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο 45’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Έβερτον, ο Ατάντα έκανε την προβολή και σκόραρε… να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει…
Η φιλοξενούμενη διαμαρτύρεται πάντως για την διαιτησία, για την φάση του γκολ στο 46’ του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και για το πέναλτι που ζήτησαν στο 55’ σε χέρι του πρώην αμυντικού της Ομόνοιας Γκάνιου Ατάντα.

Σε άλλο ματς της Κυριακής, από έναν βαθμό πήραν Δόξα Κατωκοπιάς και Νέα Σαλαμίνα, καθώς ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Η γηπεδούχος έχει μόλις δυο βαθμούς, ενώ η φιλοξενούμενη, που δεν έχασε για 4η σερί αγωνιστική, ανέβηκε στους 8 πόντους.
Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ στο 18’ με κεφαλιά του Μίλος Κρίστιτς ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λεόν. Στο 88’ ο Πάολο Ζόρζε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το τελικό 1-1.

Αναλυτικά, για την 5η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος έχουμε:
Σάββατο
Ανόρθωση-Αγία Νάπα 4-1 (5΄Σταθάκης Αυτογκόλ, 55΄Μακρής, 79΄Αμπουρζάνια, 90΄ Κάλβο/20΄ Μένα)
Απόλλων-Οθέλλος Αθηαίνου 4-0 (17΄, 57΄ Λόπες, 71΄Θουράμ, 85΄Ρόσα )
ΑΠΟΕΛ- ΑΕ Λεμεσού 0-0