Οι Νέοι έδειξαν το δρόμο

Σπουδαία νίκη για την ομάδα Νέων του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 στη Σουηδία της Μάλμε για τη δεύτερη αγωνιστική του Youth League και διατήρησε ελπίδες πρόκρισης στον όμιλο παρότι είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα από την Ατλέτικο.

Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 18 με γκολ του Κέντερχολμ, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν με 3-1 προτού τελειώσει το ημίχρονο!

Μέσα σε δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία γκολ, με τον Λάτσι να ισοφαρίζει στο 34 και τον Βέργο να σκοράρει δύο φορές, στο 39 και στο 43 με πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε ο Βένγκρεν της Μάλμε.

Ο Βέργος θα μπορούσε να κάνει χατ-τρικ αλλά αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Ιγνατίδης στο 74.

ΜΑΛΜΕ: Μόλιν, Βέρνγκρεν, Κέντερχολμ, Κράλι, Μπρίνιαρσον, Κίελκερ (53′ Κάραμαν), Σταγκόβα, Μπράνεφαλκ (46′ Μ. Άντερσον), Σβάνμπεργκ, Μπρόρσον, Χούμετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ηλιάδης, Τσιμίκας, Σάλιακας, Βατουσιάδης, Τόλι, Λάτσι (79′ Ανδρούτσος), Καραχάλιος, Μεγαρίτης, Γαρεφαλάκης (57′ Μανθάτης), Ιγνατίδης (86′ Παπουτζίδης), Βέργος.