Χαμένος στον κόσμο του ο Παναθηναϊκός

Στην Αθήνα έμεινε μάλλον ο Παναθηναϊκός και ηττήθηκε πολύ εύκολα με κάτω τα χέρια από την Εστορίλ με 2-0, μια ομάδα που έκανε κατά διαστήματα τα απολύτως απαραίτητα.Βάσει δυναμικότητας του αντιπάλου πρόκειται για μια από τις πιο κακές βραδιές του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξαν ανώτεροι του αντιπάλου τους, έκαναν μια κάκιστη εμφάνιση συνολικά και πλέον έχουν ελάχιστες ελπίδες να προκριθούν αφού θα πρέπει να κάνουν τουλάχιστον τρεις νίκες σε τέσσερα ματς, εκ των οποίων η μία είτε στην Ολλανδία επί της Αϊντχόφεν, είτε στη Μόσχα επί της Ντιναμό. Το Τριφύλλι ήταν ασύνδετο και κυρίως άνευρο σε ένα παιχνίδι που κανονικά θα έπρεπε οι παίκτες του να «λυγίζουν σίδερα» με την απόδοσή τους.Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλοΕστορίλ – Παναθηναϊκός 2-0Ντιναμό Μόσχας – Αϊντχόφεν 1-0Η βαθμολογία1. Ντιναμό Μόσχας 62. Αϊντχόφεν 33. Εστορίλ 34. Παναθηναϊκός
Η επόμενη (3η) αγωνιστική (23/10, 22:05)Αϊντχόφεν – ΠαναθηναϊκόςΕστορίλ – Ντιναμό Μόσχας
Α’ ημίχρονο: Σχεδόν ως μη γενόμενο το πρώτο 45λεπτο από πλευράς ευκαιριών. Ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε καν την εστία της Εστορίλ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 15’ με ένα σουτ που έφυγε πάνω από το δοκάρι. Έμοιαζε ένα ματς σαν φιλικό προπονητικού χαρακτήρα, εικόνα αρκούντως βοηθούμενη από τους ελάχιστους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Παρά την επιθετικογενή ενδεκάδα που παρέταξε ο Γιάννης Αναστασίου με τέσσερις δημιουργικούς παίκτες (Πράνιτς, Μπαϊράμι, Ντίνας, Ατζαγκούν) και έναν σέντερ φορ (Πέτριτς), η μπάλα δεν κυκλοφόρησε σωστά. Η Εστορίλ ήταν καλά «διαβασμένη», έδειχνε να έχει περισσότερα τρεξίματα με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές οι χαφ του Τριφυλλιού που έπαιρναν τη μπάλα στα πόδια τους να είναι κλεισμένοι από δύο παίκτες. Τα ελάχιστα ρήγματα στην άμυνα της Εστορίλ δημιουργήθηκαν από κάποιους συνδυασμούς των Ντίνα, Νάνο από αριστέρα. Αντίθετα οι Πορτογάλοι έπαιζαν πιο άνετα από τα πλάγια, κυρίως με τον δραστήριο Τόζε που όποτε πήγαινε από την πλευρά του Μπούρμπου δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις. Το καλό για τους Πράσινους στο πρώτο 45λεπτο ήταν ότι η Εστορίλ δεν έδειξε την απαιτούμενη ποιότητα για να εκμεταλλευτεί τα πολλά αβίαστα λάθη της ελληνικής ομάδας.Β’ ημίχρονο: Η είσοδος του καλύτερου επιθετικού της Εστορίλ, του Κλέμπερ, στο ματς μεταμόρφωσε τους Πορτογάλους. Ο κινητικός επιθετικός έκανε άνω κάτω την άμυνα του Παναθηναϊκού. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 47’ δημιούργησε την καλύτερη φάση της αναμέτρησης. Πέντε λεπτά μετά σκόραρε. Βέβαια όλη τη δουλειά την έκανε ο Σεμπά που έκλεψε τη μπάλα από τον Νάνο, έκανε κούρσα από δεξιά και αφού «χόρεψε» τον Σίλντενφελντ έκοψε προς τον επερχόμενο Κλέμπερ που σκόραρε με πλασέ. Ο Αναστασίου έπρεπε να ρισκάρει. Έβαλε στο ματς τον Δώνη, γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 με ρόμβο και περίμενε να πάρει πρωτοβουλίες η ομάδα του. Οι Πράσινοι, όμως, ήταν μαλθακοί με αποτέλεσμα αντί να πιέσουν για την ισοφάριση, να δεχθούν και δεύτερο γκολ. Αυτή τη φορά ο Κλέμπερ ήταν ο δημιουργός και ο Αμάντο ο σκόρερ με κεφαλιά. Στο 66’ το ματς έδειχνε να έχει κριθεί. Όχι γιατί δεν υπήρχε χρόνος για τον Παναθηναϊκό να αντιδράσει, αλλά επειδή η εικόνα των Πρασίνων ήταν αποκαρδιωτική. Όντως μέχρι τη λήξη του αγώνα είχε μια καθαρή ευκαιρία.Οι συνθέσεις:Εστορίλ: Βάγκνερ, Άντερσον, Εμίντιο Ράφαελ, Μπρούνο Νασιμέντο, Ταβάρες, Εσίτι, Ντιόγο Αμάντο (78’ Φελίπε Γκονσάλβες), Καμπρέρα, Σεμπά, Τοζέ (62’ Κούκα), Λόπες (46’ Κλέμπερ). Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μπούρμπος, Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Ζέκα, Πράνιτς (75’ Λαγός), Μπαϊράμι (46’ Καρέλης), Ατζαγκούν, Ντίνας (56’ Δώνης), Πέτριτς.