Στην δεύτερη παράταση ο ΠΑΟΚ τον… Σούμποτιτς!

Χθες (3/10) ο ΠΑΟΚ… λύγισε στην παράταση από την Ούνιξ Καζάν και σήμερα χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να νικήσει την Αλ Ριάντι του Λευτέρη Σούμποτιτς (98-92, κ.α. 77-77, 85-85).

Ο «Δικέφαλος» παρουσιάστηκε κουρασμένος από την χθεσινή μεγάλη προσπάθεια, ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Κώστα Χαραλαμπίδη πήρε την νίκη, έστω και μετά από 50 αγωνιστικά λεπτά.

Αν και ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς, όμως, να ξεφύγει στο σκορ, η Αλ Ριάντι ανέβασε την απόδοση της στο τελευταίο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της άμυνας του «Δικέφαλου» και τελείωσε το πρώτο μέρος με προβάδισμα τριών πόντων (37-34).

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ βελτιωμένος στην άμυνα ανέκτησε προβάδισμα και προηγήθηκε με 48-45 στο 25’. Η πρωταθλήτρια Λιβάνου, ωστόσο, αντέδρασε και κατάφερε να τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (62-56).

Η Αλ Ριάντι διατήρησε το προβάδισμα και ανέβασε την διαφορά στους 9 (71-62) με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας της συνάντησης. Ο «Δικέφαλος»… αφυπνίστηκε, ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη στην επίθεση, οδήγησε το ματς στην πρώτη παράταση (77-77).

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, η Αλ Ριαντι είχε το προβάδισμα, όμως, ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να οδηγήσει την συνάντηση στην δεύτερη παράταση! Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, οι Όντουμ, Χαραλαμπίδης, οδήγησαν τον «Δικέφαλο» στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-37, 56-62, 77-77 (κ.α.), 85-85, 98-92.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 18 (3), Χαραλαμπίδης 20 (3), Λιάπης 4, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 9 (2), Σαλούστρος 4, Μαργαρίτης 5, Λάνγκφορντ 12 (2), Βον 11, Όντουμ 12 (10 ριμπ., 5 α.).

ΑΛ ΡΙΑΝΤΙ (Σούμποτις): Άμπντελνουρ 6, Σαούντ 11 (2), Μαχμούντ, Φακχεντίν, Ράτς 21 (1), Ιμπραχίμ, Αχμάντ 21 (1), Χαιντάρ 14 (3), Γουντς 13, Γκχαφαρί 4, Μαρτίνεζ, Αρακγί 2.