Πρώτη με… άνεση η Αϊντχόφεν

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Αϊντχόφεν. Αν και αγωνίστηκε για περίπου 30 λεπτά με παίκτη λιγότερο, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League επικράτησε άνετα της Εξέλσιορ εντός έδρας με 3-0 στην αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και έφτασε στους 18 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον 2ο Άγιαξ (έχει ματς λιγότερο).

Στο 35′ ο Μάχερ άνοιξε το σκορ για την PSV και στο 45′ ο Νάρσινγκ “έγραψε” το 2-0. Το… κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους έβαλε στο 51′ ο Λοκαντία. Εννιά λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Μπρουμά για την Αϊντχόφεν όμως, τα πάντα είχαν κριθεί και η ομάδα του Φιλίπ Κοκού πανηγύρισε την 6η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Η σύνθεση της Αϊντχόφεν: Ζουτ, Μπρουμά, Βίλεμς, Ρέκικ, Αρίας, Μαχέρ, Βαϊνάλντουμ, Χέντριξ, Νάρσινγκ, Ζόζεφζουν (74’ Κουαδράδο), Λοκαντία (82’ Φλουτ).

To πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 3/10

Φίτεσε-Άντο Ντεν Χάαγκ 6-1 (5’, 14’ Λέερνταμ, 31’ αυτ. Ντέριτς, 37’, 40’ πεν., 62’ πεν. Βετζίνοβιτς-21’ Κράμερ)

Σάββατο 4/10

Χέρακλες-Μπρέντα 6-1  (10′ πεν. Φελντμέιτ, 20′ Μπρουνς, 40′ Γουεγκχορστ, 64′ Πελούπεσι, 90+1′ Ναβρατίλ – 75′ Σούντες)
Καμπούρ-Ντόρντρεχτ 4-1 (1′ Ντε Ρίντερ, 6′, 53′ Ογκμπάχ, 57′ φαν ντερ Στρικ – 85′ Μούλενς)
Βίλεμ-Χέρενφεν 2-1 (76’ Βουίτενς, 87′ Οντάν – 41′ Ουθ)
Ουτρέχτη-Γκόου Αχέντ Ίνγκλις 2-3 (49′ Κερκ, 51′ Μπόιμανς – 54′ Τούρους, 74′ Φρίεντς, 90+3′ Ραϊσντάικ)