Στους «οκτώ» και μια… ανάσα πριν τους «τέσσερις» η Πάτρα!

Ο Απόλλωνας Πάτρας με πλουραλισμό και καλή άμυνα νίκησε στην Περιβόλα τον Κόροιβο Αμαλιάδας (65-54) και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, για την οποία θα αντιμετωπίσει μεθαύριο Πέμπτη (9/10, 5 μ.μ.) τον Πανιώνιο, που τώρα συγκροτεί το ρόστερ του, στην Νέα Σμύρνη, με αποτέλεσμα να είναι το αδιαμφισβήτητο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» είχαν τον έλεγχο του ματς μετά την πρώτη περίοδο, αλλά περίπου δύο λεπτά πριν την λήξη με τον Ρομπ Λόουερι να είναι εκπληκτικός ο Κόροιβος μείωσε στους τρεις πόντους (52-49). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Τζος Μάτζετ έκανε αντιαθλητικό φάουλ, φάση που εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας για να ξεφύγει με 59-51 και να πάρει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-21, 45-35, 65-54.