Άρχισε με νίκη 3-1 επί του Γ.Σ.Λαμία ο Παναθηναϊκός

Με νίκη επί της Λαμίας με 3-1 σετ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στον Γ΄όμιλο του League Cup «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο Βραχάτι.

Πρόκειται μόλις για την δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση (μετά το 3-2 επί του Άρη στις 18 Νοεμβρίου 2011) που του ανοίγει το δρόμο για παρθενική παρουσία στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης 2014-15.

Ο Παναθηναϊκός με υπεροχή στο μπλοκ και καλύτερη τακτική μπήκε δυνατά και επέβαλε το ρυθμό του έχοντας συνέχεια μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Η Λαμία άρχισε να αντιδρά από το 2ο σετ όταν ο Γιάννης Μέλκας έριξε στον αγώνα τον Στράτο Καββαδά. Με τον Λεόν Ντα Σίλβα να σηκώνει το βάρος της επίθεσης η Λαμία είχε από την αρχή προβάδισμα 2-4 πόντων το οποίο διατήρησε έως το τέλος και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Η αλλαγή περιστροφής του Παναθηναϊκού στο 3ο σετ, η βελτίωση της υποδοχής και η άνοδος των Χόι, Καμίνσκι έδωσε στους «πράσινους» οριακή αλλά πολύτιμη υπεροχή κάνοντας το 2-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου οι ρουμελιώτες ξεκίνησαν δυνατά, είχαν προβάδισμα ακόμα και +6 (9-3), αλλά ο Παναθηναϊκός πάλι με το μπλοκ αλλά και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Το 11-7 για τη Λαμία έγινε 13-11 για τον Παναθηναϊκό με σερί 6-0 και παρότι η ομάδα του Γιάννη Μέλκα ισοφάρισε 13-13 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 16-14 και 21-18 και πήρε τη νίκη.

Επόμενο παιχνίδι στον όμιλο θα είναι μεταξύ του γηπεδούχου Παμβοχαϊκού και του Γ.Σ.Λαμία το Σάββατο 18 Οκτωβρίου στις 19.00 στο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» στο Βραχάτι.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-17, 21-25, 28-26, 25-21)

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 16 (11/26 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Κουκ 17 (15/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ – 36% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (11/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 64% υπ – 50% άριστες), Χόι 12 (9/13 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 76% υπ – 52% άριστες), Αριστόπουλος, Λουκάς

Γ.Σ.Λαμία (Μέλκας): Γκιρτζίκης 8 (5/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκιμαράες 20 (17/31 επ, 3 άσσοι, 60% πυ- 36% άριστες), Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), ΜακΚίμπιν Ρίλεϊ 3 (3/3 επ), Αλεξίου 1 (1/7 επ, 33% υπ – 11% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (6/21 επ), Καββαδάς 13 (10/20 επ, 3 μπλοκ 44% υπ – 20% άριστες) / Τσιπ (λ – 78% υπ – 44% άσιρες), Καρβούνης, Μαδούρας, Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Στα τελειώματα των σετ η ομάδα μου εμφανίζονταν σταθερή, σοβαρή και με καλές επιλογές. Κάναμε πολύ σημαντική νίκη για τη ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση της ομάδας απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Είχαμε σχετική νευρικότητα όπως είναι φυσικό για κάθε πρεμιέρα. Δεν τολμάμε να λέμε μεγάλες κουβέντες για προκρίσεις και τίτλους. Την Κυριακή με τον Παμβοχαϊκό έχουμε άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι. Στόχος του Παναθηναϊκού είναι να εδραιώσει ένα νέο αγωνιστικό προφίλ».