Ντόκιτς vs Γιοβάνοβιτς, σημειώσατε «άσο»

Συγκλονιστική πρεμιέρα στον Δ’ ομίλο του Λιγκ Καπ που διεξάγεται στο Ρέντη, με τον Φοίνικα να μένει όρθιος στο τάι μπρέικ και να επικρατεί με 3-2 της πολύ καλής επίσης Κηφισιάς. Αποβλήθηκε στο τέταρτο σετ ο Κώστας Αρσενιάδης, έχοντας έντονο διάλογο με τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης κ. Γεροθόδωρο.
Μεγάλη ανατροπή των Συριανών στο τρίτο σετ που βρέθηκαν να χάνουν με 12-17, με την Κηφισιά να κάνει το ίδιο στο αμέσως επόμενο και να οδηγεί τον αγώνα σε πέμπτο σετ. Μεγάλο παιχνίδι από τον Ντόκιτς που τελείωσε με 26 πόντους, ενώ για την Κηφισιά ο Γιοβάνοβιτς είχε 34 (!).

Ο Φοίνικας που ήταν φιναλίστ του τελικού της προηγούμενης διοργάνωσης, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ παρότι προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ. Μία λάθος συνεννόηση μεταξύ του Ρουμελιωτάκη και του Ταμπουρατζή και μία άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη, που μάλιστα αμφισβητήθηκε από τους Κηφισιώτες, έκριναν τον αγώνα με 17-15 στο 5ο σετ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης.

Πρωταγωνιστές για τον Φοίνικα ήταν οι Ντόκιτς και Χαραλαμπίδης (έπαιξε πολύ καλά τον πρώτο χρόνο με το Ντάμποβιτς) και για την Κηφισιά ο Γιοβάνοβιτς. Αξίζει να σημειωθεί πως πασαδόρος της Κηφισιάς ήταν ο Κυπριανός, ενώ αναμένεται η άφιξη του Αμερικανού Όστιν.

Στο 1ο σετ, το 14-13 για την Κηφισιά έγινε 16-14 για τον Φοίνικα ο οποίος μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το προβάδισμα. Στο 2ο σετ η Κηφισιά πάτησε καλύτερα, έκανε πιο γρήγορη ανάπτυξη και ισοφάρισε 1-1 σετ. Στο 3ο σετ η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα όταν προηγήθηκε 17-12 χάρις τα σερβίς του Γιοβάνοβιτς, όμως, ο Φοίνικας απάντησε με μπλοκ και σερβίς του Χαραλαμπίδη και αρχικά ισοφάρισε 18-18, ενώ στο 23-23 πήρε το σετ μετά από χαμένο σερβίς του Γιοβάνοβιτς και μπλοκ του Λάππα στον Γιοβάνοβιτς.

Στο 4ο σετ ο ΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω, πίεσε τον Φοίνικα ο οποίος όταν προηγήθηκε 11-6 πίστεψε πως τελείωσε ο αγώνας. Η Κηφισιά με όπλο το μπλοκ κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, ισοφάρισε με τον Μαντέκα 14-14 και μέχρι το τέλος είχε προβάδισμα 2-3 πόντων.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ενώ στο φινάλε οι άνθρωποι της Κηφισιάς παραπονέθηκαν στον Νώντα Γεροθόδωρο για την τελευταία φάση με την άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη αλλά και την αποβολή από το σετ του Κώστα Αρσενιάδη στο 6-2 του 4ου σετ.

Επόμενος αγώνας του ομίλου η αναμέτρηση του Α.Ο.Φοίνικα με τον Ολυμπιακό το Σάββατο 18/10 στις 19.00.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας