Καθάρισε ο Αμπρίνες για Μπαρτσελόνα

Στο ταξίδι της στο Μιλάνο η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στην Αρμάνι αφού πήρε τη δεύτερη της νίκη στην Ευρωλίγκα με 78-63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει μία διαφορά. Με το κάρφωμα του Σάμουελς στα 4.18” πριν το τέλος η Αρμάνι ήταν η τελευταία φορά που είχε διαφορά 6 πόντων στο παιχνίδι. Η Μπαρτσελόνα με τον Όλεσον πλησίασε και με τρίποντο του Αμπρίνες έφερε το ματς στα ίσια για το 17-17. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Καταλανούς να είναι μπροστά με 3 (17-20) και με τους Πλάις και Αμπρίνες κυρίως έχτισε μία διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους (22-40 στα 4.33”). Ο Χάκετ ανέλαβε να σώσει κάπως την παρτίδα και το ημίχρονο έκλεισε με 32-45.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που καταμαρτυρά και το επιμέρους 18-18. Η Αρμάνι είχε τραγικά ποσοστά στα 3πόντα με 3/21 συνολικά και 14% την ώρα που η ομάδα του Πασκουάλ είχε 52% με 11/21. Το 90% στις ελεύθερες βολές έναντι 66% της Αρμάνι ήταν καταλυτικό στοιχείο για την εξέλιξη του αγώνα. και γιαυτό τον λόγο δεν κόστισαν τα 7 περισσότερα ριμπάουντ των Ιταλών. Πιο δημιουργική οι μπλαουγκράνα με 20 ασίστ έναντι 13 της Αρμάνι Μιλάνο. Το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου ήταν 13-15 και δεν φαινόταν τρόπος να πάρει τη νίκη η ομάδα του Λούκα Μπάνκι.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Αμπρίνες με 21 πόντους και 2/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ και κανένα λάθος σε μόλις 23 λεπτά. Για τους γηπεδούχους ο Χάκετ προσπάθησε όσο μπορούσε με 15 πόντους, 5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 28 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 17-20, 32-45, 50-63, 63-78.

Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ, Μπρουκς 2, Τζεντίλε 11 (7 ριμπ.), Τσερέλα, Μέλι 2, Κλέιζα 10 (5 ριμπ.), Τζέιμς 8 (7 ριμπ.), Χάκετ 15, Σάμιουελς 11 (7 ριμπ.), Μος 4.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 7, Χεζόνια 2, Χουέρτας 3, Αμπρίνες 21, Σατοράνσκι 5 (6 ασίστ), Πλάις 16 (6 ριμπ.), Τόμας 12 (5 ριμπ.), Όλεσον 6, Νάχμπαρ 4, Τόμιτς 2.