Αποκλεισμός-σοκ για Ζενίτ

Θύμα έκπληξης έπεσε η Ζενίτ στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ρωσίας, καθώς σε νοκ άουτ ματς έχασε εντός με 2-3 στην παράταση από την Άρσεναλ Τούλα (πέτυχε μεγάλη ανατροπή) και αποκλείστηκε… Πέρασαν ΤΣΣΚΑ, Λοκομοτίβ και Κούμπαν…

Στην Αγία Πετρούπολη η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος έπαιξε με την ομάδα που είναι στην τελευταία θέση στην α’ κατηγορία. Η Ζενίτ προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 με γκολ από τους Αρσάβιν στο 20’ και Ρόντιτς στο 20’. Η φιλοξενούμενη ισοφάρισε με τέρματα του Καλέσιν στο 80’ και Σμιρνόφ στο 90’! Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με την Άρσεναλ Τούλα να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ στο 104’ με τον Μαλόγιαν!

Στα άλλα ματς της Τετάρτης η ΤΣΣΚΑ νίκησε 2-0 την Τορπέντο στο ντέρμπι της Μόσχας και πέρασε στα προημιτελικά. Προκρίθηκε και η Λοκομοτίβ, καθώς κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Ούφα, ενώ το ίδιο συνέβη και με την Κούμπαν, η οποία έφτασε στην επιτυχία με 3-0 στο Κράσνονταρ απέναντι στην Τόσνο…

Αναλυτικά για τους «16» του Κυπέλλου Ρωσίας έχουμε:

Τετάρτη
ΤΣΚΚΑ Μ.-Τορπέντο Μ. 2-0 (13’ Μπάζελιουκ, 39’ Ντζαγκόεφ)
Ούφα-Λοκομότιβ Μ. 0-1 (19’ Μπουσουφά)
Σιζράν 2003-Γκάζοβικ Όρενμπουργκ 0-1 (90’+1 Απάεφ)
Ζενίτ-Άρσεναλ Τούλα 2-3 παρ. 2-2 κ.δ. (20’ Αρσάβιν, 71’ Ρόντιτς/80’ Καλέσιν, 90’ Σμιρνόφ, 104’ Μαλογιαν)
Κούμπαν Κ.-Τόσνο 3-0 (26’ Ποπόφ, 32’, 35’ Μπαλντε)