Πεντάρα με Γκαλίτσιο η Λόκερεν

Με τον Γιώργο Γκαλίτσιο βασικό και τον Στέργιο Μαρίνο ναι παίρνει θέση στον αγωνιστικό χώρο στο 43′ η Λόκερεν υποδεχόταν την Σαρλερουά για την 13η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος.

Η Λόκερεν του Γιώργου Γκαλίτσιου επικράτησε εύκολα της Σαρλερουά με 5-2, ωστόσο τα 6 από τα συνολικά 7 γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν μετά την αποβολή του Φρανσουά στο 38′.

Το σκορ για την Λόκερεν άνοιξε πολύ νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό, ο Πατόσι και Μάριτς με πέναλτι στο 39′ (φάση από την οποία προήλθε η κόκκινη του Φρανσουά) έκανε το 2-0. Παρά το ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες η Σαρλερουά κατάφερε να μειώσει με τον Κεμπάνο στο 57′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στο 66′ όμως ο Βανακεν κάνει το 3-1 και ο Πατόσι στο 75′, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λόκερεν αφού κάνει το 4-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντούρτα μετά από ασίστ του Γκαλίτσιου κάνει το 5-1 και τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Κεμπάνο στο 82′, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της Σαρλερουά. Ο Μαρίνος μπήκε ως αλλαγή στο 43′.

Από την άλλη μεριά η πρωτοπόρος Άντερλεχτ πήρε τη νίκη εκτός έδρας κόντρα στην Κορτραϊκ με 3-2 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Το 1-0 έκανε ο Ντεφούρ στο 10′ με πέναλτι. Εντελώς διαφορετικό θέαμα παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, με τα γκολ να πέφτουν βροχή.

Στο 60′ ο Μίτροβιτς έκανε το 2-0 για να μειώσει προσωρινά ο Ντιρξ στo 70′. Στο 85′ ο Κλέισταν κάνει το 3-1 και ο Πάβλοβιτς στις καθυστερήσεις διαμορφώνει το τελικό 3-2.