«Ψηλώνει» η Μάλαγα

Στον τελευταίο αγώνα του Σαββάτου, η Μάλαγα νίκησε μέσα στο «Ανοέτα» τη Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0, αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα της Ανδαλουσίας στην έβδομη θέση με 18 βαθμούς και άφησε τους Βάσκους στους έξι, δηλαδή μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

To ματς δεν διέπει δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποια ιδιαίτερη πρωτοβουλία των κινήσεων. Και οι δύο προσπαθούσαν να κρατήσουν τη μπάλα όσο περισσότερη ώρα στην κατοχή τους και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται φάσεις.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Χουάνμι στο 72, ύστερα από έξοχη ασίστ του Άμραμπατ που τον έβγαλε μόνο του με το τέρμα. Στις καθυστερήσεις ο Νταρντέρ θα μπορούσε να διπλασιάσει το σκορ αλλά του το αρνήθηκε το δοκάρι. Δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοιμε τον Θουρουτούθα στο 34ο λεπτό κάτι που θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.