Ματσάρα με νικήτρια την «κυρία»

Μετά από πολύ όμορφο παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε, η Ανόρθωση κατάφερε και νίκησε με 3-2 την Νέα Σαλαμίνα για την 8η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος με αποτέλεσμα να… πατήσει την πρώτη εξάδα! Η «κυρία» πέτυχε την τρίτη νίκη (δεύτερη συνεχόμενη) στα τέσσερα τελευταία της ματς και άφησε πίσω έναν βαθμό την αντίπαλό της, η οποία γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα… Αυτό είναι το πρώτο «διπλό» της Ανόρθωσης στο φετινό πρωτάθλημα…

Η Ανόρθωση κατέθεσε και την… ψυχή της στον αγωνιστικό χώρο για να φτάσει στην επιτυχία, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψα με… νύχια και με δόντια για το θετικό αποτέλεσμα…

Η «κυρία» κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 με γκολ από τους Νούχου (29’) και Μακρή (57’). Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε με τον Τσιντί στο 74’ και στη συνέχεια η γηπεδούχος προσπάθησε για την ισοφάριση.Στο 89’ ο Γιακοβένκο με δυνατό βολέ έκανε όμως το 3-1 για την Ανόρθωση, αλλά η γηπεδούχος με τον Λεόν στο 90’+2. Στα επόμενα λεπτά των καθυστερήσεων το ματς είχε δραματικό χρώμα με τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί για την ισοφάριση, αλλά η «κυρία» κράτησε την πολύ σημαντική νίκη!

Οι συνθέσεις
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στράους, Γκράιμις, Μιντίκκης,  Μοντέιρο (83’Βιλέλα), Λεάντρο, Μπάμπα, Γκάμπι (46’Κρίστιτς), Λεόν, Πεδρίτο (72’Τσιντί), Εζέ, Ενρίκε.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Πόλο, Χόλγκερσον, Νούχου, Δημητρίου, Λαΐφης, Μάκος, Αμπουρτζάνια (79’Μαραγκός), Μακρής (80’Εντέ), Αβραάμ (90’Σαμπάλα), Ιακοβένκο.

Αναλυτικά για την 8η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος έχουμε:
Σάββατο
Δόξα Κατωκοπιάς- Απόλλων Λεμεσού 1-3 (57’ Εμάνουελ/10’, 18’ Σανγκόι, 54’ Λόπες)
Εθνικός Άχνας- ΑΠΟΕΛ 0-4 (7’, 55’ Σέρινταν, 70’ Αλεξάνδρου, 85’ Μαντούκα)
Κυριακή
Οθέλλος Αθηαίνου- ΑΕΚ Λάρνακας 1-1 (45’+1′, Χμαλάτζε/3′ Μιτίδης)
Ομόνοια- Αγία Νάπα 1-2 (60′ Ποτέ/67′ Παναγιότοφ, 68′ Κολοκούδιας)
ΑΕ Λεμεσού- Ερμής 2-3 (2′ Ντανιελζίνιο, 45′ Μπεμπέ πεν./13′ Ιμπραίμι, 20′,66′ Ονίλο)
Δευτέρα
Νέα Σαλαμίνα- Ανόρθωση 2-3 (74′ Τσιντί, 90’+ 2 Λεόν / 29′ Νούχου, 56′ Μακρής, 89′ Γιακοβένκο)